Екологія

Вчені підрахували, скільки частинок мікропластіка потрапляє в організм дитини з пляшечок для годування

Пляшечки з поліпропілену, що заполонили онлайн-магазини по всьому світу, під дією температури і при струшуванні деформуються. У підсумку в організм дитини з сумішшю потрапляє величезна кількість мікроскопічних синтетичних частинок.

В останні роки світ почав відмовлятися від пластику, а активісти закликають до усвідомленого споживання, проте цей матеріал встиг міцно закріпитися в нашому повсякденному житті і проникнути в екосистеми. Мікропластик — дрібні, не більше п’яти міліметрів, частинки пластику — вже виявляли в молюсках, солі і овочах, а також у напоях (наприклад, в чаї, завареному за допомогою пакетика) та питній воді, що зберігається в пластикових пляшках. Майже два роки тому вчені з Великобританії з’ясували, що подібні синтетичні частинки присутні в організмі всіх спостережуваних черепах, а найбільше мікропластику знайшли у тварин, що мешкають в Середземному морі.

На тлі цього вчені з Трініті-коледжу в Дубліні (Ірландія) вирішили перевірити, чи є небезпечними для дітей пляшечки, зроблені з поліпропілену (він займає друге місце в світі серед полімерів за обсягом споживання, поступаючись лише поліетилену). Дослідження опубліковано сьогодні в журналі Nature Food.

Перш ніж дати суміш малюку, тару (в нашому випадку — пластикову пляшку) необхідно стерилізувати. Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує використовувати для цього кип’ячену воду (температура — не менше 70 ° C), щоб знизити бактеріальне навантаження. Проблема в тому, що перепади температури і механічне напруження, яке виникає при струшуванні пляшки для перемішування вмісту, можуть привести до деформації її матеріалу.

Автори дослідження оцінили обсяги ринку продажів пляшечок для годування дітей і з’ясували, що близько 82,5% припадає на вироби з поліпропілену або на ті, що мають додаткові частини з нього. Потім фахівці склали репрезентативну вибірку з десяти пляшечок для подальшого експерименту. В цілому вони проаналізували 68,8% світового онлайн-ринку пляшечок для годування по 48 країнам.

Скільки частинок мікропластику в день потрапляє в організм дитини, що проживає в тій чи іншій країні / © Nature Food

Вчені виявили, що пляшечка з поліпропілену в процесі приготування суміші для годування виділяє в вміст аж до 16,2 мільйона мікрочастинок на літр. І це набагато вище, ніж передбачуване середньорічне споживання мікропластику (близько 100 тисяч частинок) дорослою людиною. Дослідження, які проводили протягом трьох тижнів, підтвердили цей результат.

Як з’ясували автори роботи, в суміші в своїй  більшості виявилися мікрочастинки менше 0,02 міліметра, а пляшечки, зроблені цілком з поліпропілену, вивільняли більше мікрочастинок, ніж ті, які містили лише частини з цього матеріалу. При цьому головною умовою для «витоку» пластикових частинок в їжу дитини виявилася температура приготування суміші.

Команда вчених також підрахувала, що в середньому в організм одного немовляти потрапляє близько 1,5 мільйона частинок мікропластику в день. Цей показник варіювався в залежності від регіону: діти з Європи, Північної Америки та Океанії по споживанню часток пластику випереджали немовлят з Африки і Азії (див. Картинку вище).

В цілому нове дослідження підтвердило давні побоювання: пластмаси, такі як поліпропілен, не є термостійкими і у відповідь на високу температуру виділяють мікро- і нанопластичні частки (діаметром 0,001 міліметра). Але, незважаючи на тривожні цифри, представлені авторами роботи, реальний вплив мікропластику на здоров’я маленьких дітей вимагає подальшого вивчення, оскільки доказів їх токсичності для організму людини, не так багато.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»