Всесвіт

За допомогою «Хаббла» вчені розгадали таємницю затемнення зірки-монстра

Червоний гіпергігант VY Canis Majoris почав різко тьмяніти, а через деякий час відновлювався. Раніше аналогічні події відбулися із зіркою Бетельгейзе. Тепер вчені розгадали, в чому причина незвичайної поведінки.

Червоний гіпергігант VY Canis Majoris набагато більше, масивніше, ніж зірка Бетельгейзе. Гіпергігант почав тьмяніти на тривалі періоди: вони могли тривати роками. VY Canis Majoris в 300 тис. разів яскравіше за наше Сонце.

Нові дані космічного телескопа НАСА «Хаббл» свідчать про те, що в цьому гіпергіганти відбуваються ті ж процеси, що і на Бетельгейзе, проте в найбільшому масштабі.

Затемнення Бетельгейзе було пов’язано з газовим потоком, який, можливо, утворив пил, закривши частину світла Бетельгейзе. З VY Canis Majoris сталося подібне, проте в набагато більшому масштабі. Масивні викиди речовини, через які відбулося затухання, тимчасово заблокували світло від зірки.

Гігантські дуги плазми, які оточують зірку на відстані в тисячі разів більше, ніж відстань від Землі до Сонця. Ці дуги схожі на сонячні протуберанці нашого власного Сонця, тільки в набагато більшому масштабі. Крім того, вони фізично не пов’язані із зіркою, а скоріше, були викинуті й зараз рухаються в протилежному від зірки напрямку.

За допомогою «Хаббла» вчені розгадали таємницю затемнення зірки-монстра

У новій роботі автори з’ясували, що ці виверження дуг плазми сталися приблизно в 19-м і 20-м століттях, коли VY Canis Majoris різко потьмянів. Зараз, під час чергового потьмяніння VY Canis Majoris може перебувати в унікальному еволюційному стані, припускають автори.

Через ці викидів VY Canis Majoris, можливо, вже втратив половину своєї маси. Замість того щоб вибухнути як наднова, зірка може просто схлопнуться прямо в чорну діру. Автори роботи заявили, що спостереження за небесним тілом тривають.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button