Земля

Вчені пояснили різноманітність теплокровних хижаків в холодних водах

Різноманітність видів у природі, як правило, збільшується в міру руху до більш теплих широт. У новому дослідженні вчені вивчили цікавий виняток з цього правила: різноманітність підвищується серед теплокровних морських хижаків, таких як кити, тюлені та пінгвіни, в холодних водах.

У дослідженні, результати якого опубліковані в журналі Science, співробітники Університету штату Мічиган під керівництвом Джона Ґрейді (John Grady) з’ясували, що холодні води уповільнюють метаболізм риб і акул, сприяючи їх «млявій» поведінці, надаючи ссавцям і птахам важливі мисливські та конкурентні переваги. Іншими словами, від акул легше врятуватися, а рибу легше зловити, коли вода холодна. Дослідники підтвердили свою здогадку про те, що теплокровні хижаки воліють полювати там, де здобич повільна, некмітлива і холодна.

«Ми живемо в епоху швидких змін навколишнього середовища і втрати біорізноманіття. Розуміння механізмів, які призвели до поточного просторового розподілу біологічних видів, має вирішальне значення для збереження його для майбутніх поколінь», — стверджують автори статті.

У рамках дослідження вчені розробили систему, яку застосували для кількісної оцінки і узагальнення географічного розподілу майже тисяч видів акул, риб, рептилій, ссавців і птахів. Аналіз цих даних показав, що теплокровні морські хижаки, такі як тюлені, кити і пінгвіни, не слідують типовій географічній схемі збільшення біорізноманіття поблизу тропіків. З’ясувалося, що різноманітність цих хижаків систематично збільшується до полюсів щодо їх холоднокровних конкурентів, таких як великі акули і інші риби. За словами вчених, цей цікавий факт призвів до розвитку теорії, поданої в статті, яка пояснює закономірності біорізноманіття з урахуванням відносної швидкості хижаків, що переслідують свою жертву при різних температурах води.

Ученые объяснили разнообразие теплокровных хищников в холодных водах
Магелланові пінгвіни (Spheniscus magellanicus) біля острова Наварино, Чилі / © Adam Wilson

Вчені знайшли докази, що підтверджують цю гіпотезу, при вивченні моделей харчування серед теплокровних тюленів і китоподібних , які активно полюють (включаючи дельфінів, морських свиней, білух і нарвалів).

Ученые объяснили разнообразие теплокровных хищников в холодных водах
Горбатий кит (Megaptera novaeangliae), сфотографований в бухті Кейп-Код біля узбережжя штату Массачусетс, США / © Adam Wilson

«Аналізуючи глобальну структуру чисельності і споживання морських ссавців, ми виявляємо, що тюлені і дельфіни разом споживають приблизно в 80 разів більше доступної їжі поблизу полярних морів, ніж у більш теплого екватора. Це допоможе пояснити, чому ці теплокровні хижаки більш численні і різноманітні в холодних морях», — підсумовує Ґрейді.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button