Екологія

Вчені помітили руйнування «незайманої» природи Антарктиди

Аналіз даних про людську діяльність в Антарктиді показав, що, попри всі обмеження, вона становить реальну загрозу природі континенту.

©canva

Антарктида — найсуворіший й найменш освоєний континент. На ньому заборонена господарська діяльність, і Антарктиду відвідують лише вчені та туристи. Ми звикли вважати місцеву природу цілком захищеною і майже недоторканою людиною, проте новий аналіз показує, що біорізноманіття південного континенту також знаходиться під загрозою. І мова не лише про подальше потепління і танення льодовиків.

Шляхи руху людей і вантажів розсікають ділянки незайманої природи, фрагментуючи їх. Гірше того, основна людська активність зосереджена саме в тих невеликих районах Антарктики, які знаходяться на узбережжі й час від часу очищаються від льоду. Вони більш-менш доступні, відрізняються найбільшою концентрацією життя і виявляються під найбільшим впливом людей. Про це Стівен Чоун (Steven Chown) з австралійського Університету Монаша і його колеги пишуть у новій статті, опублікованій в журналі Nature.

На карті Антарктиди незаймані ділянки показано бузковим; червоним відзначені області людської активності / ©Leihy et al., 2020

Автори проаналізували документи, що стосуються людської діяльності в Антарктиді в останні 200 років, — в загальній складності понад 2,7 мільйона записів. Завдавши області цієї діяльності на карту, вчені виявили, що повністю незаймані області сьогодні охоплюють не більше третини континенту, причому все це найсуворіші, недосяжні і найменш населені життям райони. Так, до «недоторканих» може бути віднесено не більше 16 відсотків ключових місць проживання місцевих птахів, включаючи пінгвінів.

«Все це означає, що «недоторкані» області континенту не включають найважливіші з точки зору біорізноманіття регіони, — каже Бернард Котзі (Bernard Coetzee), один з учасників роботи. — Однак шанси зберегти їх ще не втрачено».
Вчені закликають внести ключові райони проживання місцевої фауни в число захищених, скоротити тут наукову діяльність і припинити туризм.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button