Головна / Екологія / Що трапиться, якщо весь лід на Землі розтане за одну ніч (відео)

Що трапиться, якщо весь лід на Землі розтане за одну ніч (відео)

Глобальне потепління поступово нагріває атмосферу нашої планети, через що льодовики в усьому світі тануть поступово і невідворотно. Але що, якщо всі вони повністю перетворяться в рідку воду всього за одну ніч?

Як відомо, 99% всього прісноводного льоду на Землі знаходиться в льодовиках Гренландії та Антарктиди, які поступово тануть рік від року. Зазвичай на повне танення льодовика йдуть сотні, якщо не тисячі років. Але що станеться, якщо який-небудь катаклізм розтопить всю цю колосальну масу замерзлої води за добу?

Насправді — нічого хорошого. Рівень води різко зросте на цілих 66 метрів. Прибережні міста (приміром, Нью-Йорк, Шанхай чи Лондон) просто потонуть, а 40% світового міського населення як мінімум втратять будинку, адже більшість міст розташовуються у великих водойм.

У той час як поверхня буде корчитися в хаотичних конвульсіях, під землею теж буде творитися справжнє пекло. Величезні потоки солоної океанічної води хлинуть в ґрунтові водойми в глибині материка, заливаючи прісноводні водоймища. Джерела питної води, іригаційні системи, системи охолодження — все це буде знищено.

Потрапивши в океан, величезна кількість прісної води з розталих льодів порушить хід течій і викличе погодні аномалії. Взяти, наприклад, Гольфстрім. Ця сильна океанічна течія, яка приносить тепле повітря в північну Європу, і залежить вона від щільної солоної води Арктики. Коли цю сіль розбавить прісна вода, Гольфстрім може просто… зникнути.

Результат? Різке похолодання в Європі, яке призведе до локального льодовикового періоду. Але це не найгірше (в минулому Європа проходила через це не раз) — згадаємо про той що залишився 1% прісноводного льоду, який зосереджений не в Гренландії або Антарктиді, а на решті всієї суші. Так, наприклад, розтануть Гімалайські льодовики. Дурниця, скажете ви, особливо на тлі всього іншого апокаліпсису? А ось і ні. Завдяки активній діяльності людини, в них накопичилася значна кількість токсичних речовин, наприклад знаменитого ДДТ — дихлордифенилтрихлоретана. Вчені виявили, що вони десятиліттями накопичуються в льодовиках, а в разі танення моментально забруднюють всі навколишні водойми.

Що розтане ще? Лід арктичної тундри, та сама «вічна мерзлота». Крім величезної кількості органіки, в ній міститься 54,5 мільйона літрів ртуті! Це приблизно стільки ж, скільки можна нашкрябати на всій іншій планеті. Крім того, розморожена органіка швидко почне гнити, виділяючи в атмосферу величезну кількість вуглекислого газу і метану. Це призведе до нагрівання атмосфери, а значить незабаром за міні-льодовиковими періодами прийдуть масові посухи. Пустелю, в яку перетвориться велика частина Землі, будуть періодично заливати повені і стрясати урагани — адже в нагрітій атмосфері з’явиться велика кількість випаровуваної води.

Заспокоює одне — за одну ніч льодовики не розтануть навіть після найстрашніших катастроф. Але, на жаль, льоди все ще продовжують танути, тому що планета поступово нагрівається. І якщо не вжити заходів, то поплатитися за це ми можемо вже в найближчі десятиліття.