Всесвіт

Вчені розглянули активного “сусіда” Чумацького Шляху в новому світлі

За допомогою рентгенівської обсерваторії НАСА «Чандра» астрономи провели глибокі рентгенівські спостереження за сусідньою активною галактикою, відомою як NGC 5728, та її активним ядром.

Група астрономів на чолі з Анною Тріндаде Фалькао з Гарвард-Смітсонівського центру астрофізики в Кембриджі спостерігала NGC 5728 за допомогою вдосконаленого спектрометра CCD Imaging spectrometer телескопа «Чандра». Мета – визначити детальні морфологічні та спектральні характеристики випромінювання аяг галактики.

АЯГ (активні ядра галактики) — це компактні області в центрі галактики, яскравіші за навколишнє світло. Вони дуже енергійні або через наявність чорної діри, або через активне утворення зірок.

В результаті спостережень вчені виявили більш низьку загальну протяжність енергії в напрямку великої осі NGC 5728. Також дослідження показало, що дифузне випромінювання поширюється в напрямку поперечного конуса. Крім того, дані вказують на наявність жорсткого рентгенівського випромінювання в масштабах кілопарсеків, що свідчить про неоднорідну структуру тора, яка дозволяє випромінюванню виходити з навколоядерної області на великі радіуси.

NGC 5728: випромінювання в повному діапазоні (0,3–7,0 КЕВ). Автори та права: Фалькао та ін., 2023.

NGC 5728 – активна спіральна галактика з перемичкою розміром майже 100 000 світлових років і оціночною масою близько 72 млрд сонць. Вона знаходиться приблизно в 146 млн світлових років від Землі в сузір’ї Терезів. Також це сейфертовська галактика типу 1.9 з сильно затемненим і складним АЯГ, яке живиться надмасивною чорною дірою (НМЧД) в її центрі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button