Всесвіт

Планети навколо великих зірок «розпухли» від легких газів

Чим більше зірка, тим в нормі більше середній радіус її планет. До недавніх пір причини цього були не цілком ясні. Зараз астрономи показали, що ситуацію можна пояснити тільки тим, що у великих зірок масивніше і планети: як виявилося, важливу роль відіграє зовсім інший фактор.

© NASA / JPL-Caltech

З 4434 кандидатів в екзопланети основну частину виявили у червоних карликів – зірок малої маси і розмірів. Ті планети, що знаходяться навколо більш масивних зірок – помаранчевих карликів, як альфа Центавра B або жовтих карликів, як наше Сонце, – в середньому показують більші розміри. У новій роботі, яка готується до публікації в Astronomy & Astrophysics, міжнародна група дослідників показала причини цієї закономірності. Справа не тільки в масі, а й в іншому хімічному складі планет у більш масивних зірок. З текстом відповідної статті можна ознайомитися на сервері препринтів arXiv.org.

Реальні причини того, чому радіус планет у більш масивних зірок більший, ніж у менш масивних світил, можуть бути різними. Дотепер у науковій літературі пропонували три можливих пояснення. По-перше, більші зірки мають велику світність – нагрівання від їх променів могло «роздувати» газові оболонки їх планет внаслідок теплового розширення. По-друге, планети у більш масивних зірок утворилися з протопланетного диска великих розмірів і могли мати вищу середню масу. По-третє, екзопланети у масивних зірок могли мати вищий вміст легких газів – і, отже, меншу середню щільність і великі розміри навіть при звичайній, середній масі.

Розподіл відомих екзопланет за типами. Жовтим показані тверді планети, типу Землі або Марса, зеленим – світи, вкриті лавою, синім – планети-океани і крижані гіганти. Рожевим показані «гарячі юпітери», а фіолетовим – холодні газові гіганти, типу нашого Юпітера або Сатурна / © NASA

Автори роботи вирішили перевірити всі три версії. Для цього вони зробили три передбачення, правота або неправота яких відповідала кожному із зазначених вище варіантів. Якщо вірне перше пояснення – про розширення атмосфер від нагрівання, – то розрахункова температура планет у більш масивних зірок повинна бути тим більше, чим більший радіус такої планети (раз її «роздуває» від нагріву). Якщо вірно друге пояснення – тобто навколо масивних зірок і планети утворюються більш масивними, – то чим вище маса екзопланети, тим більшим повинен бути її радіус. Причому така залежність має бути відносно лінійною і передбачуваною. Перевірити вірність третього пояснення найскладніше, адже точно з’ясувати склад екзопланети важко. Однак, якщо вона при помірній масі і розрахунковій температурі має дуже великий радіус, то зрозуміло, що в ній міститься більше легких елементів, ніж в планетах у менш масивних зірок.

За допомогою розрахунків дослідникам вдалося показати, що у планет навколо менш масивних зірок нижча частка легких елементів – особливо гелію і водню. Тільки цим можна пояснити спостережувані у них радіуси при такій масі. Масу екзопланет можна визначити методом променевих швидкостей. У своєму аналізі астрономи в цей раз зосередилися на планетах помаранчевих і жовтих карликів, оскільки планет у червоних карликів відомо багато більше і там аналіз був би більш трудомістким. Незважаючи на це, вони відзначають, що висновки явно поширюються і на екзопланети в системах червоних карликів. Саме тому, на думку вчених, там куди більше частка планет земного типу і помітно менше число гігантських планет з великим вмістом газів – типу Юпітера або Сатурна в Сонячній системі. З цього непрямо випливає, що і шанси на виникнення життя земного типу у менш масивних зірок можуть бути вищими, ніж у більш масивних на зразок нашого Сонця.

По вертикальній осі – радіус планет, по горизонтальній – маса їх зірок. Пурпурові хрести відповідають планетам навколо білих зірок спектрального класу F, сині квадрати – навколо зірок класу G (як наше Сонце), червоні значки – планетам навколо помаранчевих карликів (клас К), жовті – навколо червоних карликів (клас М) / © Michael Lozovsky et al.

Як відзначили дослідники, виявлена ??ними закономірність не поширюється на зірки масивніше жовтих карликів – наприклад, на біло-жовті світила спектрального класу F. Причина в тому, що ті мають надто велику світність, тому здатні значною мірою позбавити свої планети легкої газової оболонки (з водню і гелію) за відносно короткий термін.

Поки не зовсім зрозуміло, чому планети більш масивних зірок містять більше водню і гелію, – деталі процесу утворення планет досі не зрозумілі астрономам. Але відомо, що в Сонячній системі планети-гіганти з воднем і гелієм в атмосфері утворилися першими, а тільки потім виникли планети земного типу – Меркурій, Венера, Земля і Марс. При цьому вплив масивного Юпітера, близького до Марса, позбавило Червону планету можливості мати значну масу і в результаті щільну атмосферу і високу життєздатність.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button