Наука

Вчені розкрили призначення геогліфи Наски

Загадкові геогліфи, що знаходяться на плато Наска в Перу, насправді могли виконувати роль своєрідних придорожніх храмів, призначених для вознесіння молитов подорожніми. З такою гіпотезою виступила група археологів, яка співставила їх розташування з мережею древніх доріг.

Геогліфи Наски — дивні фігури великого, близько сотні метрів і більше, розміру, накреслені на поверхні плато його давніми мешканцями. Фігури цілком можна бачити тільки з висоти, тому відкриті вони були тільки в XX столітті, коли над плато почали літати літаки. Датування фігур неясне, очевидно лише, що вони були створені до появи на плато інків в XII столітті.

Призначення геогліфів незрозуміло — різні вчені бачать в них ритуальні зображення, астрономічні інструменти і багато іншого.

Автори нинішньої роботи звернули увагу на розташування геогліфів. Канадські археологи склали детальні карти місцевості, в тому числі і древніх доріг, використовуючи знімки з дронів, а також результати розкопок на місці. Наска — дуже посушливе місце, де практично не буває дощів. Саме з цим пов’язане збереження геогліфів, які технічно являти собою неглибокі канавки в ґрунті. Ця обставина дозволяє також визначити шляхи, якими піші (коней у індіанців не було) люди користувалися багато століть тому.

З’ясувалося, що більшість геогліфів розташовані поруч з дорогами або великими поселеннями людей. Найчастіше вони були розташовані в тих точках, де знаходилися найважливіші виходи і входи в ущелині Сіуас.

Учёные раскрыли назначение геоглифов Наски
A і B — дороги індіанців, C — конкістадорів

Багато з цих малюнків, як відзначають вчені, схожі за своїм виглядом на візерунки, якими покриті багато ритуальні керамічні судини і деякі тканини стародавніх інків та інших індіанців Перу. До того ж, уламки подібного посуду, а також інших релігійних артефактів Бікуліс і його колеги знайшли поряд з цими геогліфами.

Це, як вважають дослідники, говорить про те, що ці загадкові мітки, залишені на перехрестях древніх доріг, могли служити своєрідними «дорожніми каплицями» для древніх індіанців, які бажали безпечно досягти мети своєї подорожі.

«Древні гірські тракти і геогліфи — два найпомітніших рукотворних об’єктів в Андах. Вони розташовані поруч один з одним, і чомусь ніхто раніше не цікавився тим, як вони можуть бути пов’язані між собою. Ми припускаємо, що ці малюнки були своєрідними «каплицями», де мандрівники читали молитви в дорогу», — заявив Пітер Бікуліс (Peter Bikoulis) з університету Торонто (Канада).

Ознайомитися з подробицями можна в статті вчених, опублікованій в журналі Antiquity.

Кнопка «Наверх»