Наука

Вчені розкрили секрет стоматологів XVII століття

Через 400 років після смерті французької аристократки вчені розкрили її таємницю: вона використовувала золотий дріт, щоб запобігти випаданню зубів.

У роті аристократки виявили золотий дріт, що скріплює її зуби / ©vnexpress.net

Тіло Анни Д’алегре, яка померла в 1619 році, було виявлено під час археологічних розкопок у замку Лаваль на північному заході Франції в 1988 році. Забальзамований труп, що зберігався в свинцевій труні, чудово зберігся, це дозволило вченим швидко виявити, що вдовуюча графиня Лаваль користувалася зубним протезом зі слонової кістки, хоча детально вивчити його, не пошкодивши безцінною знахідці, на той момент можливості не було.

Через 35 років група археологів і медиків з Національного інституту превентивних археологічних досліджень Франції просканувала череп померлої жінки, виявивши, що за життя та страждала від пародонтиту, через який її зуби розхитувалися. Лікар, який її лікував, використовував тонкий золотий дріт, щоб стягнути і скріпити разом кілька її справжніх і один штучний зуб, зроблений зі слонової кістки.

Однак на ділі “лікування” тільки зробило пацієнтці гірше, стверджують дослідники: мало того що операція надавала виключно косметичний ефект, так ще й золотий дріт доводилося регулярно підтягувати, ще більше розхитуючи зуби, які залишилися цілими. Втім, вдовуюча графиня Лаваль напевно свідомо пішла на цю болючу операцію, адже за часів її життя цінність жінки багато в чому визначала зовнішня краса.

Як повідомляє Інформаційний ресурс France24.com, Амбруаз Паре, сучасник Анни Д’алегр, який лікував особин королівської крові і спроектував деякі види зубних протезів, стверджував, що відсутність зубів робить мову пацієнта «розпусною». Втрата статусу в суспільстві через фізичну нестачу була б смертним вироком для французької світської левиці з сумнівною репутацією, двічі побувала заміжня і пережила обох чоловіків.

Анна Д’алегр жила в неспокійний для Франції час релігійних воєн, потрапила в королівську немилість і втратила єдиного сина, коли той відправився воювати в Угорщину. Стан її зубів говорить про те, що жінка жила в постійному стресі, який підкосив її здоров’я, і у віці 54 років вдовуюча графиня померла від хвороби.

Можливо, проблеми із зубами були однією з багатьох її повсякденних проблем, але вона продовжувала використовувати протези до кінця своїх днів, щоб ні в якому разі не дозволити оточуючим звинувачувати себе в «розпусності».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button