Екологія

Вчені: Розпилення аерозолю в хмарах зупинить глобальне потепління

Плани експерименту по потенційному уповільненню глобального потепління шляхом розміщення крихітних частинок в атмосфері викликали міжнародні дебати про те, чи слід допускати такі випробування без будь-якого державного контролю.

Експерименти плануються вченими, які побоюються, що уряди розвинених країн не мають можливості рухатися достатньо швидко, щоб зменшити викиди парникових газів до того, як світ досягне небезпечних «переломних моментів». Кажуть, ці етапи планетарного зміни можуть прискорити ефект нагріву, можливо, до рівня, загрозливого життю.

Випробування, плановане в штаті Вашингтон, передбачає посів хмар з аерозолями з солоної води, щоб «освітити» їх. Це може відбивати більше тепла від сонячного світла назад в космос, що імовірно може істотно охолодити поверхню Землі і зупинити глобальне потепління.

«Проте існує проблема з хаосом в рухах хмар. Вони можуть порушити схеми атмосферної циркуляції, які зменшили б кількість опадів, особливо в тропіках» – сказав один з авторів проекту професор В. Рам Раманатхан, професор атмосферних і кліматичних наук Інституту океанографії Скріппса в Каліфорнії.

Однак команда на чолі з Яношем Паштором, колишнім головним радником з питань зміни клімату США не хочуть широкомасштабних експериментів над тим, що вони називають «сонячною геоінженерією», поки ризики і вигоди не стануть більш відомими. Паштор зазначає, що немає жодних національних або міжнародних режимів для моніторингу таких експериментів, що може викликати нерівномірний регіональний вплив на погоду і клімат у всьому світі. «Ми вважаємо, що існує потенційна небезпека того, що одна країна або невелика група країн або навіть багата людина фактично почнуть використовувати сонячну енергію без управління», – сказав він.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments