Екологія

Людина знищує біорізноманіття Землі

Мільйон видів тварин і рослин, що знаходяться під загрозою зникнення. Вчені б’ють на сполох, тепер справа за державами: в їх силах прийняти заходи. Людство є невіддільною частиною життя на нашій планеті, і його доля пов’язана з усім живим. Руйнуючи основи біорізноманіття, ми ставимо під загрозу наше власне майбутнє, вважають журналісти газети «Монд».

5 мільйонів років тому вимерло більше половини тварин, що населяли планету Земля, більшу частину з яких склали динозаври. Попередні вимирання склали 95% всіх тварин і рослин.

На щастя, нас тоді ще не було. Але зараз ми вже не можемо ігнорувати той факт, що наша планета рухається до шостого масового вимирання. І це може відбутися не в масштабах геологічного часу, а всього за кілька десятиліть. І в цій глобальній катастрофі винен виключно людина.

Міжнародний заклик, оголошений 6 травня Міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття і екосистемними послугами, має безпрецедентну серйозність. Рівень зникнення дикої природи сьогодні в десятки, якщо не в сотні разів вище, ніж за останні десять мільйонів років. Один мільйон видів тварин і рослин знаходиться під загрозою зникнення. І темп тільки прискорюється.

Цей висновок, заснований на суворих наукових розрахунках, ставить людство перед вирішенням глобальної проблеми, такий же, як глобальне потепління. Принаймні, з двох причин. По-перше, ніщо не може виправдати один біологічний вид — в даному випадку наш, який привласнює собі право вирішувати жити чи вмирати іншим видам.

Людина є причиною руйнування біорізноманіття: руйнування і фрагментація природного середовища існування, неувага до довготривалих наслідків дій, що руйнують умови існування живих організмів в океанах і лісах, що експлуатують природні ресурси, зміна клімату, забруднення навколишнього середовища, забруднення екосистем відходами, пестицидами і пластмасами, інтродукція чужорідних видів, насаджена міжнародною торгівлею.

Людство є невіддільною частиною біорізноманіття, і його доля пов’язана з усім живим. Говоримо ми про «екосистемні послуги» або, використовуємо менш утилітарний підхід «вкладу природи у людей», реальність така, що, руйнуючи основи біорізноманіття, ми ставимо під загрозу наше власне майбутнє.

Сільськогосподарські культури більш ніж на 75% залежать від запилення. Більше чотирьох мільярдів осіб лікуються натуральними лікарськими засобами. Більше двох мільярдів людей потребують дров для опалення та приготування їжі. Якість повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми п’ємо, земля, яка нас годує, також залежить від природного середовища.

Питання фінансування

І тепер відповідні заходи на попередження вчених знаходяться у руках влади. У 2010 році на конференції по біорізноманіттю в Японії, вони поставили перед собою амбітні завдання, жодна з яких не близька до вирішення. Наступна конференція відбудеться в кінці 2020 року в Китаї. Тоді буде необхідно взяти на себе конкретні зобов’язання, які будуть відображені в державній політиці і залучити економічних гравців і громадянське суспільство.

Не вдасться уникнути питань про менш грабіжницькі способи розвитку природи і питання фінансування — його справедливого розподілу між багатими і бідними країнами для збереження і відновлення біорізноманіття. Сьогодні у всьому світі виділяється близько 8 мільярдів євро в рік. За оцінками експертів, мова піде від 200 до 300 мільярдів на рік. Скільки ми оцінимо життя?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments