Наука

Вчені серйозно просунулися у створенні штучного сонця

У той час як торгова війна між США і Китаєм створила складності для наукових досліджень, команди фізиків з двох країн продовжують співпрацю, щоб розвивати чисту енергію майбутнього, пише South China Morning Post.

На тлі посилення напруженості у відносинах двох країн деякі китайські вчені відчувають великі труднощі з отриманням американської візи. Вашингтон також забороняє передачу багатьох технологій в Китай. Однак, продовжується спільна робота над джерелом енергії, яке часто називають штучним сонцем.

Дві найбільші економіки світу, що вносять значний внесок у накопичення знань та фінансування для міжнародного експериментального термоядерного реактора (ITER), першого в світі термоядерного реактора, який будується в Європі.

Обидві країни розглядають можливість створення прототипів реакторів промислового масштабу для випробування застосування термоядерної енергії, що генерується шляхом змішування атомів водню в плазмі, надзвичайно гарячому газі, в камері в 10 разів гарячіше, ніж ядро Сонця. Тепер вперше китайським і американським фізикам вдалося утримати плазму у потужному магнітному полі і запобігти її вихід, йдеться в статті, опублікованій в останньому номері журналу Physical Review Letters.

Це могло б вирішити серйозну проблему в будівництві термоядерних реакторів. Іноді гарячий газ може вириватися зі своєї “магнітної пастки”, що може призвести до значних пошкоджень реактора.

На Експериментальному надпровідному токомаці (EAST) в місті Хефей провінції Аньхой на південно-сході Китаю спільна дослідницька група розробила нову технологію, що дозволяє знизити енергомісткість теплових імпульсів. Це означає, що імпульси будуть виникати частіше, але не будуть досягати такого масштабу, щоб виникла загроза спалювання стінки реактора. Вчені назвали це контрольований стан “трав’янистим режимом” (grassy mode).

Безпрецедентний експеримент в Хефйе був проведений Інститутом фізики плазми, що входять до складу Академії наук Китаю, спільно з трьома дослідними організаціями з США: Ліверморської національної лабораторії ім. Лоуренса, General Atomics і Прінстонської лабораторії фізики плазми. Провідний вчений в дослідженні, професор Сюй Ґошен з Інституту фізики плазми, заявив, що це досягнення стало результатом довгострокової співпраці, підтриманої двома найвпливовішими урядами світу.

У травні Китай і США відзначили 30-річчя співпраці в області термоядерних досліджень в Хефйе. Торгова війна “ніяк не вплинула на нас”, сказав Сюй. В наступному місяці група китайських експертів з термоядерного синтезу відправиться в Сан-Дієго, де частиною їх місії буде повторити експеримент в центрі ядерного синтезу DIII-D. У разі успіху grassy mode в майбутньому може стати стандартним протоколом роботи для всіх термоядерних реакторів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button