Людина

Вчені спростували теорію про позитивний вплив музичного навчання на когнітивні здібності дітей

Популярна теорія про те, що заняття музикою сприяють дитячому розвитку, виявилася невірною. До такого висновку прийшла команда вчених, провівши аналіз великих досліджень на цю тему. Результати показали, що музика покращує здібності дитини не більше, ніж інші дисципліни, і зовсім не впливає на навички, не пов’язані з нею.

Дослідження, які прагнуть виявити зв’язок між навчанням музиці і розвитком дітей, дають суперечливі результати. Одні показують, що заняття серйозно впливають на когнітивні здібності, інші знаходять ефект незначним або нульовим.

Вчені Джованні Сала з Університету охорони здоров’я Фудзіта в Японії і Фернанд Гобет з Лондонської школи економіки і політичних наук проаналізували наявні дані. Вони вивчили 54 роботи, проведені в період з 1986 по 2019 рік: у загальній складності у них були дані майже семи тисяч дітей. Автори з’ясували, що додаткові заняття музикою не покращують когнітивні навички та академічну успішність, незалежно від віку дитини і тривалості навчання. Їх висновки опубліковані в журналі Memory & Cognition.

Вони також зазначили, що на результати старих досліджень впливав порядок їх проведення. Роботи, що включали контрольну групу дітей, які відвідували додатково не заняття музикою, а спортивні секції або уроки малювання, не демонстрували особливого впливу саме музичної освіти. Слабкі ефекти знаходили в двох випадках: якщо контрольна група була відсутня або вибірка учасників не була випадковою.

«Наше дослідження показує, що ідея про те, що «музика робить дітей розумнішими», невірна. Оптимізм дослідників з приводу переваг музичного навчання представляється невиправданим і може бути викликаний неправильною інтерпретацією попередніх емпіричних даних», — заявив Сала
. Він вважає, що спроби поліпшити когнітивні здібності дитини за допомогою занять музикою безглузді. Їх переваги — найкраща гра на інструментах і сприйняття музики — не поширюються на інші навички, наприклад на математичні здібності.

На думку авторів роботи, поки провели занадто мало досліджень, щоб вчені могли говорити про позитивний вплив музичного навчання на когнітивні і академічні здібності дитини. Однак вони вважають, що потрібно продовжувати вивчення ефектів, які воно може дати.

«Музичне навчання, однак, може бути корисним для дітей: наприклад, підвищувати їхню самооцінку і покращувати соціальні навички, — додає Фернан Гобе. — Деякі його елементи, наприклад різні типи нотації, можуть допомогти у вивченні інших дисциплін».

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»