Людина

Карта мозку показала різниця між читанням і прослуховуванням книг

Вчені з’ясували, що, незалежно від того, чи ви читаєте класику або слухаєте її, стимулюються одні і ті ж ділянки мозку. Щоб довести це, вони створили карту.

Аудіокниги стають все популярнішими серед сучасних людей. Вони дозволяють нам насолоджуватися сюжетом улюбленої історії, наприклад, в дорозі, коли читати важко. Довгий час існувала думка, що аудіокниги сприймаються людським мозком по-іншому і не несуть такої ж користі, як друковані версії.

Але нова робота вчених з Каліфорнійського університету в Берклі показала, що, незалежно від того, чи читаєте ви книги або слухаєте її, інформація обробляється в вашому мозку аналогічно. В ході дослідження люди слухали історії з популярної серії підкастів The Moth Radio Hour, а потім читали ті ж самі історії.

Використовуючи функціональну МПП, дослідники візуалізували мізки людей під час прослуховування та читання одних і тих же текстів і порівняли їх. На основі цих даних були побудовані карти активності різних областей мозку, і в обох випадках вони виявилися ідентичні. Результати можуть бути переглянуті у інтерактивній тривимірній карті з кольоровим кодуванням. На ній також були позначені зв’язки активності в тій чи іншій зоні мозку зі словами, які люди прослуховували або читали в той чи інший момент.

Карта мозку при прослуховуванні тексту (зверху) і його читанні (знизу) /©Fatma Deniz

Що стосується клінічних застосувань, такі картки можуть бути використані для порівняння обробки мови у здорових людей та у людей з інсультом, епілепсію та черепно-мозковими травмами, які погіршують мову. Розуміння таких відмінностей може допомогти досліджень по реабілітації пацієнтів.

Така візуалізація також може інформувати про втручання при дислексії — поширеному неврологічному розладі мовної обробки, яке погіршує читання. За словами авторів роботи, наступні дослідження будуть включати експерименти з людьми, які говорять не англійською, а також з тими, хто має порушення мовного навчання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button