Людина

Чим розумніша людина, тим менше вона вірить в Бога

Детальний аналіз досліджень, опублікованих за останнє сторіччя, вказує на від’ємне співвідношення між розумовими здібностями і релігійністю. Їх автори вважають, що сильний розум бере на себе ті функції, які зазвичай виконує віра.

Науковому співтовариству стає все більш очевидним, що між розумовими здібностями і релігійністю існує взаємозв’язок, але вона має негативну спрямованість: люди з більш розвиненим розумом не схильні до релігійності. Принаймні, такий головний висновок, який був зроблений на основі аналізу праць, які вивчали взаємозалежність між розумом і вірою з початку XX століття. На думку авторів аналізу, релігія виконує цілий ряд функцій, завдяки яким людина усвідомлює своє походження. Однак, в силу своїх більш розвинених розумових здібностей, все більшому числу людей Бог стає не потрібним.

У роботі, опублікованій в Personality and Social Psychology Review, узагальнені всі дослідження про взаємозв’язок між релігійністю і розумом. Задаючи такі ключові слова як коефіцієнт інтелекту, розум, пізнавальні здібності, релігія, духовність та релігійні вірування, автори вивчили всі дослідження з цього питання, що знаходяться в базі даних Американської асоціації психології.

Крім того, вони переглянули одну за одною всі статті, надруковані в наукових журналах, які спеціалізуються на науковій тематиці, а також у пошуковій системі Google, вводячи туди комбінацію слів релігія + IQ + розум.
У результаті були виявлені 62 роботи. У більшості з них розумові здібності оцінювалися за допомогою IQ тестів, або, коли мова йшла про студентів, за допомогою іспитів на придатність. Способи вимірювання релігійності були самими різними, починаючи зі шкали релігійних вірувань і закінчуючи питаннями на кшталт «ходиш ти до церкви?» Вчені закодували всі ці значення, щоб провести статистичне порівняння.

«53 дослідження показали негативний взаємозв’язок, а 10 – позитивну», стверджується в роботі. Тобто, зі статистичної точки зору, високі значення у змінній складової A (розум) співвідносяться з низькими значеннями у змінній складової Б (релігійність). Крім того, в 33 дослідженнях негативне співвідношення було вельми показовим: значення навряд чи могли бути викликані випадковістю чи помилкою при вибірці.

Однак співвідношення не означає причинно-наслідковий зв’язок. «Ми не знаємо, чи існує причинно-наслідковий зв’язок і не виключаємо інших можливих чинників, які можуть вплинути на співвідношення», – вважає Мирон Цукерман, викладач психології в Університеті Рочестер (США). Вони проаналізували інші змінні величини, такі як вік, стать, расова приналежність і освіту. Перші три не чинили впливу на співвідношення, а що стосується останньої, тільки в одному дослідженні говорилося про існування співвідношення, але воно теж було негативним.

Вивчення цих спірних взаємин між розумом і релігійністю почалося в Університеті Айови в 1928 році. Два вчених самостійно вивчили співвідношення між почуттями, моторно-руховими і пізнавальними здібностями і релігійністю. Тест на інтелект був включений до переліку завдань, який повинні виконати всі суб’єкти дослідження. Обидва вчених дійшли висновку, що чим вище розумові здібності, тим нижча релігійність.

По закінченні 30 років, учений Майкл Аргайл (Michael Argyle) зібрав всі опубліковані до того часу дослідження, проведені з молоддю та студентами, і прийшов до подібного висновку: «розумні студенти менш схильні до релігійних навчань і до прийняття віри». І все ж, у 60-ті роки більшість досліджень вказує на позитивне співвідношення або взагалі на відсутність співвідношення між релігійністю і розумом. У ряді робіт при поясненні атеїзму або релігійності особлива роль відводиться посередницькій ролі соціального середовища, в якому росте і розвивається людина.

В останнє десятиліття наука знову звернула свій погляд на це питання, і практично всі дослідження вказують на слабку зв’язок між розумовими здібностями і релігійними переконаннями. У 2009 році дослідження, що охопило 137 країн, знову виявило негативне співвідношення між розумовим розвитком і релігійністю.

Розум заміняє релігію

У другій частині монографії автори, не стверджуючи, що існує причинно-наслідковий зв’язок, намагаються пояснити, чому люди з високими розумовими здібностями зазвичай менш релігійні. У цьому зв’язку висуваються три гіпотези. З одного боку, атеїзм можна розглядати як один із проявів нонконформізму. Люди, що мають високий інтелект, з меншою ймовірністю погодяться з ортодоксальними релігійними нормами. Друга ймовірність пов’язана з пізнавальними здібностями. Розумна людина не може прийняти вірування, що не піддаються емпіричному аналізу або логічному поясненню. Її спосіб пізнання, швидше аналітичний, ніж інтуїтивний, не може сприйняти релігію. Це найбільш поширена теза сучасної епохи.

Однак дослідники роблять ставку на те, що вони називають функціональною еквівалентністю. Якщо релігія збереглася протягом стількох тисячоліть, так це тому, що вона відповідає певним людським потребам. Як вважають автори дослідження, розум теж може задовольнити ці потреби. Так, релігія закликає до емоційної врівноваженості, малює картину передбачуваного і впорядкованого світу. Вона вчить людину контролювати свою поведінку, вибудовуючи її відповідно з поставленими завданнями. Релігія також підвищує самооцінку людини. І, нарешті, вселяє впевненість, коли настають неспокійні часи. Як виявляється з наукової праці, розум теж в змозі вирішувати ці завдання.

«Одна з функцій релігії полягає у виробленні відповідей на питання буття. Я вважаю, що високорозвинений розум теж дає відповіді на ці питання », – вважає Цукерман. Але у релігії є одна функція, яку розум не може замінити, і з цієї причини дослідники не включили її в поняття функціональної еквівалентності: «Єдине застереження, яка у нас є з цього питання, полягає в тому, що, відповідаючи на питання, що стосуються буття , релігія в певній мірі допомагає подолати страх смерті. Як ми вже вказували в дослідженні, у нас немає результатів досліджень, що вказують на те, що розум здійснює аналогічну функцію ».

Надобдаровані діти

Існують дві праці, які удостоїлися особливої уваги з боку дослідників. У 1921 році Льюїс Терман почав дослідження надзвичайно обдарованих дітей, яке триває й донині. Терман намагався виявити генетичні основи їх обдарованості. Але спостереження за 1,5 тисячею дітьми з середнім IQ вище 135 протягом їх життя включало аналіз дитини в міру її зростання, включаючи її погляди і релігійні почуття. За шкалою від нуля до чотирьох (де нуль означав те, що вони не надавали ні найменшого значення релігії або навіть були антирелігійними), діти з підвищеними здібностями по своєму розвитку значно відставали від своїх середньостатистичних однолітків. Крім того, їх релігійність з роками падала. Згідно з останніми даними від 1991 року, в обдарованих дітей в похилому віці це значення дорівнює 1,45 в той час як у решти населення цей показник становить 3,50.

У 1989 році ще одне дослідження, проведене із надобдарованими дітьми, дало аналогічний результат. Тоді обстежили дітей з початкової школи Hunter College. У цій нью-йоркській установі навчаються тільки надобдаровані діти. Людям, яких досліджували, було тоді від 38 до 50 років. Коли вони пішли до школи, їх середній IQ дорівнював 140. Це дослідження відрізнялося від дослідження Термана, тому що в ході нього людей запитували про можливі джерела їх особистого задоволення, і при цьому в списку була релігія. Лише 0,4% згадали в цьому зв’язку релігійні цінності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button