Наука

Вчені відтворили те, як були створені “будівельні блоки” життя

Життя — неймовірно складний феномен, над розгадкою природи якого людина замислюється з найдавніших часів. Вченим вдалося повторити процес, який пояснює наявність в метеоритах складних вуглеводнів — молекул, з яких складається білкова життя.

Людство, можливо, так ніколи і не дізнається, чому у Всесвіті зародилося життя. Однак процеси, які призвели до його появи, стають все більш зрозумілими рік від року. Учені з Національної лабораторії Лоуренса Берклі з Департаменту енергетики наблизилися до розуміння однієї з найважливіших віх на цьому шляху — до того, як в космосі можуть виникати складні вуглеводні сполуки, основа складних організмів. Зокрема, це пояснює те, чому деякі такі з’єднання були виявлені в метеоритах.

Пірен — це поліциклічний ароматичний вуглеводень, або ПАУ. Згідно з оцінками астрономів, ПАУ становлять близько 15 всього вуглецю в Чумацькому Шляху. Вони являють собою органічні молекули, що складаються з послідовності скріплених один з одним молекулярних кілець. Команда Олександра М. Мебеля (Alexander M. Mebel), професора хімії в Міжнародному університеті Флориди, досліджувала хімічні реакції, що відбуваються усередині такого складного вуглеводню. Після виснажливого синтезу потрібних сполук (в комерційному доступі їх нема), вчені приступили до вивчення особливості 4-фенантренильного радикала.

Для того, щоб в буквальному сенсі отримати картину всього, що відбувається, дослідники використовували ALS — спеціальний прискорювач частинок, що використовується для освітлення біологічних процесів, недоступних для видимої частини світлового спектра. Прискорювач створює широкий діапазон власних світлових променів, що і дозволяє візуалізувати найдрібніші реакції. Для проведення експерименту мікрореактор був заповнений спеціальним синтезованим газом. Після цього газову суміш пропустили через крихітне сопло на надзвуковій швидкості, «замикаючи» хімічні процеси всередині нагрітого осередку. І тільки під кінець ALS створив пучок ультрафіолетового випромінювання, яке у вакуумі, як відомо, іонізує гази, «вибиваючи» з них електрони.

Подібні процеси, щоправда в значно більших масштабах, які відбуваються в космосі. Вчені отримали підтвердження своєї гіпотези: після всіх цих маніпуляцій пірен і йому подібні з’єднання почали утворюватися природним шляхом.

«Ми віримо, що саме так у Всесвіті і почалася еволюція перших структур, заснованих на вуглеці», говорить Мусахід Ахмед, вчений з відділу хімічних наук лабораторії Берклі, який приєдналися до інших членів команди для проведення експериментів.

Чи достатньо цього для доказу мимовільного виникнення життя? Ні. Фахівці стверджують, що для створення стійких форм життя потрібна хоча б найпростіша організація та здатність до самовідтворення. Однак їх відкриття наочно демонструє, що «спусковим гачком» для зародження життя могли послужити звичні нам закони фізики.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button