Наука

Вчені виявили несподівану небезпеку миючих засобів

За рік людина з’їдає кілька кілограмів миючого засобу для посуду, вдихає частки летких хімічних сполук, що містяться в шампунях і духах і непомітно для себе вживає антибіотики, що входять до складу зубної пасти. Розбирається, що можна знайти в порошках, гелях і гігієнічній косметиці і наскільки це небезпечно для здоров’я.

Все життя — на екрані смартфона

У 2016 році американські вчені, намагаючись знайти нові способи ідентифікації особистості злочинців, виявили, що зробити це можна за допомогою смартфона. Річ у тім, що на сенсорному екрані присутні молекули тих же хімічних речовин і в таких же кількостях, що і на шкірі людини. І в 99 відсотках випадків цей “коктейль” – унікальний для кожного.

У дослідженні взяли участь 39 добровольців, і лише у двох складники хімічної суміші на долонях були схожі. Як з’ясувалося пізніше, ці люди жили разом. У решти вчені виявили свій власний хімічний відбиток руки, який майже в 70 відсотках випадків дозволив правильно співвіднести гаджет і його власника.

Крім того, завдяки хроматографічному і спектрометричному аналізу дослідники визначили, що саме в останні кілька днів випробувані тримали в руках. Найчастіше це були харчові продукти, ліки, побутова хімія та косметика. Причому точність була досить високою — вдавалося навіть з’ясувати, який шампунь воліє власник смартфона, користується він лосьйоном від облисіння або захисними засобами від комарів.

Ученые обнаружили неожиданную опасность моющих средств

На малюнку наведено результати порівняння мазків, взятих з рук і смартфонів трьох добровольців

Леткі і небезпечні

Побутова хімія та косметика осідають не тільки на наших долонях. Частинки, які входять у ці засоби речовин, відповідно до недавнього дослідження канадських і американських вчених, присутні в легенях людини, а їх концентрація в повітрі така, що побутову хімію цілком можна вважати “відповідальною” за накопичення озону в нижніх шарах атмосфери.

Насамперед мова йде про так звані леткі органічні сполуки, що містяться в шампунях, парфуми, дезодоранти, мило — продуктах, зроблених на основі бензину та його сполук. За словами авторів роботи, ці речовини можуть підвищувати ризик розвитку раку, а потрапляючи в повітря, вони забруднюють його не менше, ніж вихлопні гази. За даними дослідників, в Лос-Анджелесі рівень летких органічних сполук, що виділяються побутовою хімією, за останні кілька років зріс майже в три рази.

Втім, поки вчені не з’ясували, які саме складові миючих засобів та косметики найбільш небезпечні, і закликають ставитися з обережністю до отриманих результатів.

Невидимий антибіотик

Мило, особливо антибактеріальне, небезпечне не тільки леткими органічними сполуками, які містяться в ньому, але і триклозаном. Цей антибіотик може впливати на мітохондрії в клітинах ссавців і запускати програму їх самознищення, твердять вчені.

Поки негативний вплив триклозану було показано тільки на клітинах печінки лабораторних щурів. Молекули цієї речовини порушували роботу мітохондрій і приводили до появи дірок в клітинних мембранах. В результаті в клітку потрапляли особливі сигнальні молекули, що запускають апоптоз — програму клітинного саморуйнування.

На практиці це означає, що, накопичуючись, триклозан буде згубно впливати і на здоров’я людини. Дорогу всередину організму йому прокладають звичайні зубні щітки, запевняють американські біологи.

У багатьох країнах світу цей антибіотик використовується в якості добавки в лікувальні зубні пасти, оскільки він значно зменшує ймовірність запалення ясен. Триклозан накопичується на щетині зубних щіток і згодом може потрапляти в ротову порожнину у великих кількостях, навіть якщо людина вже не використовує лікувальну пасту. В середньому в слину і в рот потрапляє приблизно в десять разів більше антибіотика, ніж міститься в одній смужці триклозанової пасти.

Отрута на тарілці

Завдати відчутної шкоди здоров’ю здатні засоби для миття посуду. У складі багатьох миючих рідин є поверхнево-активні речовини, отримувані з нафтопродуктів. Згідно з результатами декількох досліджень, вони (якщо накопичаться в достатній кількості) можуть порушувати роботу печінки, призводити до підвищення рівня холестерину в організмі, проблеми з легенями і алергічних реакцій.

Так, норвезькі вчені стверджують, що у людей, які регулярно використовують засоби, головним чином, домогосподарок і домробітниць — об’єм видиху за рік знижується приблизно на 7,1 мл, що порівняно з показниками завзятих курців. Шанси захворіти на астму у любителів побутової хімії майже на 14 відсотків вище, ніж у тих, хто рідко використовує її в прибиранні. Дані отримані в результаті 20-річних спостережень за дихальними системами понад шість тисяч добровольців.

Втім, якщо вірити роботі німецьких мікробіологів, більше треба побоюватися не засобів для чищення, а губок для миття посуду — на одному кубічному сантиметрі цього предмета живе до 50 мільярдів мікроорганізмів з 118 родів. Більшість з них нешкідливі, але серед бактерій, що живуть на губках, зібраних у німецьких господинь, дослідники виявили паличку Escherichia coli, яка викликає кишкові розлади, і бактерії з роду Klebsiella, що приводять до пневмонії або менінгіту. Однак якщо регулярно міняти губки для миття посуду, ретельно їх промивати і використовувати миючі засоби, то контакту з патогенними мікроорганізмами можна уникнути, відзначають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button