Земля

Вулкан Кракатау: історія вивержень і наші дні (фото+відео)

Вулкан Кракатау розташований в Індонезії, в Зондській протоці між островами Суматра і Ява. Це типовий стратовулкан, тобто його виверження відбуваються у вигляді вибухів і викидів попелу. Сам вулкан складений магматичними породами-базальтами і андезитами. Вулканічна кальдера має глибину 370 м і діаметр 5000 м. Інтенсивна вулканічна діяльність пояснюється тим, що він розташований на вузлі перетину багатьох розломів Зондської острівної дуги.

Вулкан Кракатау: история извержений и наши дни

Кракатау сформувався в голоцені, і в історії розвитку вулкана розрізняють кілька етапів. Спочатку там височіла гора висотою близько 2000 метрів. Потім під час виверження відбулося її падіння, внаслідок чого з’явилося три острови по краях яких утворилася кальдера. Можливо, це відбулося 535 року, і саме тоді утворилася Зондська протока.

Потім на південному сході кальдери виник новий конус Раката висотою до 800 м, складений переважно базальтами. Далі сформувалися ще два невеликих андезитових конуса – Данан і Пербуатан. Всі три конуси утворили порівняно великий острів. У 1670 р. з жерла Пербуатана вилився потік лави андезитового складу, після чого на довгі 200 років Кракатау замовк, аж до виверження 1883 року.

Вулкан Кракатау: история извержений и наши дни

У 1883 р. сталося найпотужніше виверження вулкана Кракатау. До виверження це був невеликий архіпелаг островів, найбільшим з яких був Кракатау розміром 9х5 км. Він складався з трьох зрощених кратерів: Раката (800 м) — на півдні, Данан (450 м) — в центрі, Пербуатан (120 м) – в північній частині острова.

20 травня 1883 року екіпаж німецького військового судна “Єлизавета” зауважив грибоподібну хмару, що виходила з кратера; вона досягала 11 км у висоту. Попри те, що до Кракатау було ще далеко, попіл почав сипатися на палубу судна. Ці явища тривали кілька днів. До самої катастрофи, яка сталася в кінці серпня, лише часом відбувалися сильні вибухи. А в середині червня процес відновився зі страшною силою.

Ранок 26 серпня було ясним. Близько години дня став чутний гул, вночі він настільки посилився, що неможливо було заснути. На горі Кракатау почав лунати гуркіт і щохвилини показувалися яскраві блискавки. Величезні маси попелу, пемзи, шлаків і тягучої, подібної тісту, бруду попрямували в Зондську протоку, до островів Яви і Суматріи.

27 серпня близько 10 години ранку пролунав колосальний вибух. Гази, пари, попіл і уламки порід були підняті на висоту 70-80 км і розсіялися по площі близько 1 млн км?.

Вулкан Кракатау: история извержений и наши дни

Цунамі 1883 року.

Викликані вибухом жахливі хвилі здіймалися на зразок гір, доходячи до 30 м у висоту; одна за одною звергались вони на острови. Міста, села, ліси, залізничний насип, що проходить на Яві уздовж берега – все було стерто з лиця землі страшним потопом. Наступний вибух зі слабким цунамі відзначений в 16 год. 35 хв. Попелястий дощ, вибухи, буря і шторм на морі не припинялися всю ніч, але сила їх поступово слабшала. Вранці 28 серпня небо знову стало світліше, виверження ослабло, але ще не закінчилося. Невеликі вибухи відбувалися у вересні і в жовтні, а 20 лютого 1884 р. було відзначено останнє виверження.

За офіційними даними, число загиблих дорівнювало приблизно 40 тис. осіб. На місці острова Кракатау розлилося море, і з води виходив на поверхню лише старий конус вулкана. Цунамі, викликане вибухом Кракатау, була настільки потужним, що обійшло всю планету. Гуркіт вибуху був чутний на відстані близько 500 км, пізніше стало відомо, що це була найсильніша звукова хвиля в історії людства. У Джакарті, столиці Індонезії, вибуховою хвилею вибило вікна та двері. За оцінками фахівців, сила виверження за шкалою вулканічної активності дорівнювала 6.

В атмосфері також відбувалися бурхливі зміни. Поблизу Кракатау лютували сильні урагани. В Європі, Північній Америці та інших частинах світу рух повітря було відзначено метеорологічними приладами, і всюди помічалося сильне коливання барометра. Всюди спостерігалися неприродних відтінків світанки і заходи. Хвиля, викликана виверження Кракатау, обійшла земну кулю три рази, що було доведено барометричними спостереженнями в різних місцях.

Продукти виверження Кракатау складалися переважно з пемзи і дрібного попелу. Припускають, що обсяг їх доходив до 18 км?. В 6 км в радіусі вулкана вивержені породи нагромадили пласти товщиною 20-40 м. На північ від Кракатау, біля острова Себесі, глибина моря до виверження становила 36 м. Після катастрофи тут оголилися мілині і весь цей простір зробився несудноплавним для великих кораблів. В результаті вибухів збереглася тільки південна половина конуса Ракати. Не тільки відбулася зміна рельєфу морського дна, але і виникли нові острови, а колишні збільшилися в розмірі.

Більш пізні дослідження показали, що після підводного виверження 29 грудня 1927 року з’явився новий конус вулкана. Новий вулкан, названий Анак-Кракатау (Син Кракатау), піднявся на 9 метрів вище рівня моря через кілька днів. Острів з’явився в центрі трьох островів, що складали колись вулкан Кракатау, і складався з вивержених вулканом пемзи і попелу.

З дня свого народження вулкан Анак-Кракатау пережив 5 основних вивержень. Вулкан зростав в середньому на 13 см на тиждень, починаючи з 1950 року. Гора як і раніше активна, невеликі виверження відбуваються регулярно, починаючи з 1994 року. Періоди спокою у кілька днів чергуються з майже безперервними виверженнями. Останнє виверження почалося в квітні 2008 року і тривало до вересня 2009 року. Також активність на вулкані спостерігалася і в лютому 2014 року.

Наші дні

У 2018 році Кракатау знову почав демонструвати свою активність. Перші ознаки активності почалися ще в червні. Невеликі виверження відбувалися аж до грудня, у вигляді низки вибухів, досягали 15 км у висоту, а 22 числа в результаті знову почалося виверження вулкана, маси якої сповзли в протоку, породивши цунамі, що погубили 420 осіб.

https://youtu.be/60njJnN6ImY

На даний момент обсяг Анак-Кракатау становить близько 40-70 мільйонів кубічних метрів: таким чином, після виверження, що сталося 22 грудня, він втратив приблизно 150-180 мільйонів кубометрів свого обсягу. При цьому максимальна висота кратера вулкана тепер становить 110 метрів – в той час як у вересні становила 338 метрів.

Вулкан Кракатау: история извержений и наши дни

Інформація про розміри вулкана була отримана завдяки аналізу супутникових знімків. Зараз триває сейсмічна активність, острів покрили нові тріщини. І безпосередньо поруч з Анак – Кракатау введена безполітна зона, її радіус складає 5 км.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button