Наука

Вчені встановили, чому риби так дивно дивляться навколо

Міжнародна команда дослідників відповіла на питання, чому рибки у вашому акваріумі дивляться вниз при плаванні. Свої висновки дослідники представили в журналі Current Biology.

Photo by Delbert Pagayona on Unsplash

Спробуйте на секунду уявити себе рибою. Ваш стан буде схожий на те, ніби ви сидите в поїзді, який не рухається, і дивитесь на той, який їхав. Щоб зорієнтуватися в просторі, потрібно знайти нерухомий предмет зовні, наприклад перон. Те ж саме, схоже, відбувається з рибами.

Їх оточує занадто багато стимулів, які збивають з пантелику, адже ці тварини знаходяться в рухомому потоці все життя: вода, частинки в ній і інші мешканці водойм занадто рухливі, щоб орієнтуватися на них, визначаючи своє положення в просторі.

Щоб докладніше дізнатися про ці процеси, вчені з університетів Каліфорнійського (США), Тюбінгенського (Німеччина), Торонто (Канада) і Керали (Індія) вивчили модель поведінки рибок даніо в їх природному середовищі існування — в Індії.

Автори роботи помістили камеру з оглядом в 360 градусів у воду. Вона була прикріплена до роботизованої руки, яка могла переміщати апаратуру в будь-якому напрямку. Таким чином вчені зімітували те, що бачать під водою риби, і змоделювали гіпотетичні сценарії, в яких водоплавна переміщається в природному середовищі.

Потім вони провели спостереження на живих рибах даніо в акваріумі, оточеному світлодіодами. Коли вони спалахували на його дні, риби пливли, орієнтуючись на вогники. Об’єднавши і проаналізувавши ці дані з інформацією про те, як сигнали руху кодуються в мозку риби, вчені прийшли до висновку, що ті дивляться вниз, коли пливуть — і в акваріумі, і в природному середовищі існування.

Дослідники вважають, що це пов’язано з орієнтацією в просторі. Адже рельєф дна нерухомий, тому по ньому найпростіше визначати своє місце розташування. На думку авторів статті, їх дослідження буде корисно при розробці систем штучного зору у роботів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments