Наука

Вчені виявили в мозку “прибиральників на півставки”

Зазвичай, коли в нервовій системі утворюється «сміття» — наприклад, вмирає нервова клітина, — його видаленням займаються клітини мікроглії. Однак, якщо вмирає клітина самої мікроглії, «колеги» її не видаляють. Тепер вчені нарешті дізналися, хто займається «прибиранням прибиральників», при цьому не забуваючи виконувати основні свої функції. Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications.

Видалення мертвої клітини мікроглії / © 10.1038 / s41467-022-33932-3

Мікроглія – імунні клітини нашої нервової системи, що займаються формуванням і підтриманням контактів між нейронами і видаленням сторонніх речовин і об’єктів – патогенів або просто мертвих клітин.

Однак і самі клітини мікроглії невічні: вони регулярно гинуть, після чого загиблі клітини повинні видалити з нервової системи хтось третій. Річ у тім, що самі клітини мікроглії не сприймають собі подібних як «сміття», але ж темпи їх загибелі можуть бути величезними: всього за кілька днів може оновитися до 95 відсотків всієї мозкової мікроглії. Так хто ж не дає накопичитися цілої “горе” мертвих клітин в нашому мозку?

Щоб це з’ясувати, група китайських вчених відстежила, що відбувається з мертвими мікрогліальними клітинами у мишей. Оскільки в нормальних умовах за рік оновлюється всього близько 30 відсотків мікроглії, або 0,1 відсотка в день, вченим довелося вводити тваринам препарат, здатний прискорити загибель мікрогліальних клітин, і відстежити роботу всіх інших типів клітин головного мозку, щоб зрозуміти, хто ж займається «прибиранням прибиральників».

Виявилося, цю функцію взяли на себе астроцити, які і без того виконують в нервовій системі найрізноманітніші завдання: від підтримки нейронів і поділу їх на компартменти до запасання поживних речовин і виділення нейромедіаторів. Але в нормі астроцити не займаються видаленням мертвих клітин – це завдання мікроглії: тільки якщо основні «двірники» не справляються, ці клітини беруть «роботу на пів ставки».

У астроцита (зелений) і без того чимало завдань щодо забезпечення нормальної роботи нейронів (червоні), проте тепер до них додалася ще одна функція / © en.wikipedia.org

Також вчені виявили, що астроцити не поглинають клітини мікроглії просто так — їм потрібні помічники, а саме — білки-опсоніни C4b, які прикріплюються до поверхні мертвих мікрогліальних клітин, «повідомляючи», що їх необхідно видалити.

Після того як астроцит поглине потрібну клітину, вона за допомогою ферментів розщеплюється на молекули, які вже можуть використовуватися для створення нових мікрогліальних клітин і відновлення балансу в нервовій системі.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments