Наука

Вчені з’ясували, чому у птерозаврів не ламалася гігантська шия

У стародавніх птерозаврів, що жили на Землі на заході ери динозаврів, були аномально довгі шиї. Нещодавно вчені з’ясували, як їм вдавалося утримувати голову з важкою здобиччю в дзьобі.

Палеонтологи з Портсмутського університету з’ясували, як деяким птерозаврам вдавалося впоратися зі своєю довгою як у жирафа шиєю — вся справа виявилося в незвичайному будові шийних хребців. Відкриття стало можливим завдяки новим комп’ютерним томографам непошкоджених останків, виявлених в Марокко. За допомогою нових даних вчені з’ясували, що шийні хребці цієї важкої рептилії володіли ускладненою структурою, яка в розрізі найбільше схожа на колесо велосипеда зі спицями. Саме така конструкція давала шиї цих тварин міцну і легку структуру.

Автори нового дослідження підозрюють, що ця «легка» конструкція забезпечувала міцність без шкоди для здатності птерозаврів літати.

Раніше вчені вважали, що шийні хребці птерозавра мали простішу, трубчасту структуру. Це і змусило їх задуматися — як тонкостінні кістки (літаючим тваринам легкі кістки необхідні для зниження ваги) здатні підтримувати велику голову з видобутком на додачу?

Спочатку дослідники мали намір вивчити форму і руху шиї птерозавра, але скористалися методом КТ, щоб заглянути всередину останків.

Вчені вважають, що складна конструкція може допомогти інженерам розробити довші, тонкі й міцні легкі конструкції.

Птерозаври з’явилися в літописах скам’янілостей тріасового періоду, близько 225 млн років тому, але зникли в кінці крейдяного періоду, приблизно 66 млн років тому, разом зі своїми побратимами-динозаврами.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button