Земля

Тропічні павуки продемонстрували, що колектевізм призводить до вимирання (відео)

У тропічних лісах Південної Америки унікальний вид павуків створює величезні колонії, деякі з яких досягають до 10 000 жителів. Anelosimus Eximius, що володіють колективним розумом, працюють як одна команда: разом полюють, піклуються про кладки яєць один одного, здійснюють спільний ремонт і прийом їжі. Але саме це може стати причиною загибелі найбільших колоній.

Image by Marina Rabazova from Pixabay

Дослідники з Університету Британської Колумбії зацікавилися в причинах зникнення багатьох павукових колоній. У попередніх дослідженнях Летиція Авілес виявила, що близько 21% колоній вимирають повністю за одне покоління.

Щоб з’ясувати це, вчені встановили спостереження і згодовували спільнотам павуків різну кількість їжі. Результати показали, що більшу здобич ділили на більш справедливій основі, і павуки, як це не парадоксально, гірше харчувалися там, де видобутку було більше.

Крім цього, дослідники визначили, що павук сам з’їдав свою здобич лише в тому випадку, якщо вона була середнього розміру, не дуже велика і не дуже маленька. Якщо здобич була невеликою, павуки воліли і зовсім не витрачати на неї енергію і час. Якщо видобуток був занадто великим, то вони зазвичай кликали на допомогу соратників, але їжею доводилося ділитися. Крім того, павук не міг з’їсти все поодинці і змушений був додатково піклуватися про те, щоб зберегти залишки.

На підставі цих та інших спостережень вчені зробили висновок про те, що коли колонії стають занадто великими, то вони більше не в змозі підтримувати самі себе. Принцип загальної рівності грає з павуками злий жарт: з ростом колонії павуки ловлять все більше і більше видобутку, але її сумарна кількість в перерахунку на одного павука незмінно падає. Тому комахи слабшають, перестають ефективно полювати і в кінцевому підсумку гинуть.

Незважаючи на те, що багато тварин дуже ефективно використовують можливості колективного об’єднання, це далеко не завжди призводить до сприятливих наслідків. Варто задуматися, можливо і в людському суспільстві нерівність – це не тільки дієвий засіб соціальної еволюції, а й механізм запобігання масової загибелі?


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments