Екологія

Вчені з’ясували, як глобальне потепління змінює розміри диких птахів

За останні десятиліття розміри тіла птахів, які живуть в джунглях Амазонії зменшилися, а розмах крил – виріс, дозволяючи краще адаптуватися до підвищення температури повітря.

©Philip Stouffer, LSU

Вплив людини й кліматичних змін можна помітити навіть в найглибших і незайманих частинах амазонських джунглів. Зростання температури й зниження вологості змінює місцеву дику фауну. Як показала нова робота біологів з Бразилії та США, за останні десятиліття розміри тіла птахів Амазонії зменшилися, а розмах крил – збільшився. Про це вони пишуть у статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Вітек Джірінек (Vitek Jirinec) і його співавтори зібрали інформацію по більш ніж 15 тисячам зразків амазонських птахів, які їх колеги ловили, вимірювали й окільцьовували під час польових експедицій, що проходили протягом останніх 40 років. Ці дані показали, що маса тіла більшості видів зменшилася в середньому на два відсотки. Ці зміни простежуються незалежно від конкретного місця проживання, що і дозволяє пов’язати їх із загальними, глобальними процесами.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Автори розглянули представників в цілому 77 видів, що живуть і в тінистих, прохолодних» нижніх рівнях “тропічного лісу, і на вищих “поверхах”, сонячних і жарких. Саме у другої зміни розмірів проявляються особливо яскраво — мабуть, зменшення тіла дозволяє краще віддавати надлишок тепла й адаптуватися до більш жаркого клімату. Помітніше у них і збільшення розмаху крил, також зазначене вченими.

Пояснити ці зміни дещо складніше. Можливо, зростання площі крила при зменшенні розмірів тіла забезпечує більш економічний політ. Зусиль для цього потрібно менше, а значить, і організм розігрівається слабкіше навіть при таких інтенсивних навантаженнях.

“Птахи Амазонії надзвичайно точно пристосовані до свого середовища, – говорить Філіп Стуфер (Philip Stouffer), один з авторів роботи, – і якщо всі особини в популяції стають навіть на пару грамів легшими, це вкрай важливі зміни». Втім, чи встигнуть вони адаптуватися до стрімких змін клімату, – залишається великим питанням. Поки що шансів на це не так вже й багато.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments