Наука

Вчені зафіксували “розмови” грибів після дощу

Раніше в лабораторіях вчені фіксували електричні сигнали, що виникають в грибниці, і припускали, що вони служать грибам для спілкування один з одним. Тепер групі японських дослідників вдалося зафіксувати такі сигнали в лісовій підстилці після минулого дощу.

Щоб зафіксувати сигнали, вченим довелося встромляти електроди прямо в грибні капелюшки / © Yu Fukasawa

Гриби відіграють неоціненну роль в лісових екосистемах, і особливо важливі ті з них, що здатні вступати в симбіотичні відносини з деревами, утворюючи грибокорінь, або мікоризу. Охоплюючи набагато більшу площу, ніж коріння самого дерева, грибний міцелій постачає рослину водою і мінеральними речовинами, а сам отримує органічні речовини — амінокислоти, деякі гормони і прості вуглеводи.

Проте, незважаючи на їх щільний контакт, що утворили мікоризу рослина і гриб залишаються окремими істотами, і вчених постійно цікавило, яким чином вони спілкуються один з одним, наприклад повідомляючи про свої потреби. Згідно з однією з гіпотез, для цього гриби використовують електричні сигнали, здатні координувати ріст і розвиток сусідніх грибниць, а також впливати на коріння симбіонтів-рослин.

Проте даних з цього питання накопичено вкрай мало, а всі попередні дослідження проводилися в лабораторних умовах. Щоб дізнатися, як все відбувається в справжньому лісі, група дослідників з різних наукових центрів Японії вивчила «спілкування» двоколірної лаковиці, невеликих грибів, які часто зустрічаються у хвойних лісах. Прикріпивши електроди до шести плодових тіл гриба, що ростуть у кластері, дослідники виявили, що електричні сигнали, які вони випромінюють, помітно посилюються після дощу.

Спочатку електричний потенціал грибів був невеликий, можливо через відсутність опадів протягом останнього тижня, але після сильного дощу він почав коливатися, іноді перевершуючи 100 мВ. При цьому електричний сигнал поширювався не безладно, а в бік найближчих плодових тіл, що потенційно вказує на його спрямованість.

Таким чином, вчені не тільки підтвердили, що гриби в природі обмінюються електричними сигналами так само, як в лабораторних умовах, але і отримали можливий доказ того, що ці сигнали відіграють саме комунікаційну роль. Втім, як підсумовують вчені в своєму дослідженні, опублікованому в журналі Fungal Ecology, будуть потрібні додаткові польові роботи, щоб не просто зафіксувати, а й вивчити ці сигнали і їх роль в складних спільнотах, сформованих гіфами грибів і корінням рослин.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button