Земля

Вчені запропонували новий метод прогнозування вивержень вулканів

Міжнародна команда вчених на чолі з Елеонорою Рівальтой (Eleonora Rivalta) повідомила про розробку нового методу, заснованому на фізиці та статистиці, який допоможе точніше прогнозувати виверження вулканів. Дослідження опубліковане в журналі Science Advances.

Суть в тому, щоб зрозуміти, за яким саме шляхом з надр землі виходить магма, оскільки часто ця вогненна рідина не йде по одному і тому ж маршруту і не вивергається безпосередньо з жерла вулкана.

«При спробі передбачити, як саме відбудеться виверження, головна трудність у тому, що магма проходить під землею і не видна неозброєним оком», — пояснила Рівальта.

За словами вченої, методи, які фахівці досі застосовували для прогнозів, засновані на аналізі місцевості, де найчастіше раніше відбувалися виверження, або виключно на фізиці. Однак поодинці ці способи не так дієві, тому дослідники вирішили об’єднати їх.

Вони проаналізували історію вивержень і з’ясували, що найчастіше магма не проривається назовні через вже існуючі кальдери, а вивергається в різні сторони і тим самим призводить до найбільшого числа жертв. Ці припущення вирішили перевірити на прикладі Флегрейських полів — великого вулканічного району, який розташований на північний захід від італійського Неаполя. Саме там 40 тисяч років тому відбулося «мегавиверження», що стало причиною настання вулканічної зими.

Фахівці побудували комп’ютерну модель і нанесли на карту 70 виверження супервулкана Кампі Флегрей за останні 15 тисяч років, включаючи руйнівний Монте-Нуово в 1538 році. Таким чином, вдалося розглянути, де конкретно розташовуються шляхи найменшого опору для підземного потоку магми — часом вони знаходяться в кілометрів від жерла вулкана.

Як заявляють учені, їх мета — дати жителям таких міст, як Неаполь, більше інформації про підготовлювані виверження. Крім того, модель можна застосувати до вулкана Етна на Сицилії і Єллоустоуну в США. Як тільки ми зможемо передбачити, яким шляхом буде виходити магма і, отже, по яким районам катаклізм може вдарити сильніше за все, можна буде зрозуміти, як мінімізувати ризики і уникнути смертельних випадків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button