Всесвіт

Вчені запускають систему відстеження небезпечних астероїдів

У листопаді 2014 року комета C/2013 A1 підійде впритул до Марса і навіть, можливо, зіткнеться з ним. Вибух буде видно з Землі неозброєним оком – його потужність досягне декількох десятків мегатонн, а діаметр кратера складе близько 50 км. Такий небесний об’єкт астрономи називають «вбивцею країни»: де б він не впав, держава середніх розмірів буде знищена. Поки вчені не можуть точно сказати, чи трапиться ця катастрофа на Марсі, але вже починають готуватися до подібних зіткнень на Землі.

foto_cikavosti_26.08.2012-02

 

«Крім загрози кометного удару по Марсу астрономів також дуже стурбувало і падіння метеорита в Челябінську в лютому 2013 року. Якщо один камінь діаметром 15 м утнув таке, що може вчинити скеля розміром з Еверест?» – каже астроном з Вашингтонського університету Ерік Стерн.

На його думку, в останні кілька років астероїди були трохи забуті політиками і астрономами. Загальна криза фінансування астрономії і космонавтики привела до зниження популярності досліджень ближньої Сонячної системи, звідки в основному і виходить загроза Землі. США активно урізали бюджети на космос, а країни, що розвиваються, які виходили на орбіту, в основному цікавилися комерційними замовленнями по створенню телекомунікаційних супутників.

Читайте також: Вчені виявили потенційно небезпечний для Землі астероїд

Тому система знаходження об’єктів, здатних зіткнутися з Землею, давно застаріла. Тим більше що в Америці кошти на її підтримку урізалися щороку мінімум на 5-6%, поки не знизилися до $ 400 млн. Але тепер США закінчують монтувати систему раннього оповіщення зіткнень з небесними тілами AtlasSystem. Вона буде знаходити великі об’єкти діаметром більше 100 м за тиждень до того, як вони можуть зіткнутися з Землею, і попереджати про це. На початку 2015-го система повинна запрацювати на повну потужність, а поки її чутливість випробують на комету C/2013 A1.

Дорогі камені

Зараз людство, за даними NASA, здатне відстежувати близько 30% об’єктів, які потенційно можуть зіткнутися з Землею в найближчі декілька років. При цьому на вивчення одного такого небесного каменю потрібно щонайменше $ 1-2 млн, а їх кількість вимірюється сотнями. Гарна новина полягає в тому, що значна частина астероїдів і комет з діаметром ядра більш 1 км вже вивчені.

«Поки вони не загрожують нашій планеті. А ось космічні об’єкти поменше – це реальна небезпека», – каже Дефлер Кошнs з європейської дослідницької групи Space Situational Awareness Program.

В останні кілька років бюджети на космічні дослідження різко скоротилися. Вченим довелося вибирати, які сфери вивчення здаються їм найбільш перспективними. Зараз американська та європейські космічні програми зосередилися в основному на те, щоб до 2020 році послати людину на Марс, розробити космічний корабель багаторазового використання, а також вивчати дальній космос за допомогою телескопів.

Сонячна система і ті об’єкти, які періодично заходять сюди ззовні, не викликають такого інтересу. Приватні фонди також не горять бажанням рятувати Землю від зіткнень за свій рахунок. Поки про астероїди кажуть тільки в контексті ідеї Planetary Recourses, в яку голова компанії Google Ларрі Пейдж, мільярдер Річард Бренсон і кінорежисер Джеймс Кемерон хочуть інвестувати мільярди доларів.

Але ця компанія повинна не стежити за планетоїдами, а до 2020-го почати видобуток корисних копалин на них. За оцінками аналітиків Planetary Recourses, прибуток від цієї діяльності до 2040 році складе більше $ 1 трлн. А ось відстеження майже не велося. І тільки після того, як впав на Челябінськ метеорит, у NASA заявили, що відновлюють програму моніторингу комет і астероїдів, яка реалізовувалася на Гаваях.

Очі в небі

До 2015-го робота над системою Atlas буде завершена. В неї увійде обсерваторія на гавайському вулкані Мануа-Лоа, на висоті понад 3 км, а також кілька дослідних супутників, які виведуть на орбіту в цьому році. В головній обсерваторії модель 53-сантиметрового телескопа буде відслідковувати переміщення по небу невеликих об’єктів на тлі відомих зірок. При цьому сигнали від супутників допоможуть відсіяти перешкоди і побічні сигнали, що заважають визначити, наскільки близький об’єкт і в яку сторону він рухається.

«У проекті Atlas небо розділять на кілька секторів і будуть відслідковувати рух найближчих до Землі тіл», – говорить один з учасників програми, Дайн Стадлер.

За словами вченого, найпростіший спосіб визначити, що це астероїд або комета, а не світло від далекої галактики або зірки, – сфотографувати рух. Новий телескоп буде фотографувати один і той же квадрат неба з високою швидкістю, щоб бачити, як астероїд рухається і розрахувати його орбіту. Якщо проект почне працювати, то до 2020 року велика частина астероїдів і комет будуть нанесені на мапу.

Читайте також: Астероїд кардинально змінив розвиток нашої цивілізації

В ідеалі вчені прогнозують, що зуміють визначати за три тижні об’єкти, які загрожують зіткненням із Землею з потенційною енергією 100 Мт. Менші об’єкти виявлятимуться за тиждень чи декілька днів до зіткнення. Загальна вартість проекту складе $ 1 млрд, що є лише 17-й частиною бюджету NASA. Система Atlas стане першим кроком до вивчення відхилень астероїдів і комет з їх орбіт. Поки вчені тільки в теорії знають, як цього досягти. На практиці людство в змозі виявити тільки об’єкт зі швидкістю 20 км/с, але зробити з ним нічого не може.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button