Екологія

Вчені зі США знайшли спосіб дешевого знищення “вічних хімікатів”

Вчені з Північно-Західного університету США стверджують, що розробили спосіб знищення PFAS, так званих вічних хімікатів, за допомогою низькотемпературних і дешевих продуктів, зокрема гідроксиду натрію.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Вони сподіваються, що в ході подальших досліджень PFAS можна буде відфільтрувати з питної води та застосувати цей новий метод для знищення забруднюючих речовин, повідомляє BBC.

PFAS означає полі- та перфторалкільні речовини, яких існує близько 4500.

Це може допомогти громадам, які страждають від забруднення високого рівня.

Причина, чому PFAS історично було так важко знищити, полягає в тому, що вони містять багато зв’язків вуглецю та фтору – найміцніших в органічній хімії.

Але саме ці зв’язки означають, що речовини можуть відштовхувати рідини, відомі як омніфобні, і роблять їх дуже корисними для фармацевтичної та харчової промисловості.

Новий метод “націлений” на групу слабше заряджених атомів кисню, які розташовані на кінці довгого хвоста зв’язків вуглець-фтор. Процес фактично “обезголовлює головну групу від хвоста”, і PFAS починає розпадатися, залишаючи лише нешкідливі продукти.

Керівниця дослідницької групи Бріттані Транг зазначила, що результати захоплюючі через те, наскільки простим виявилося рішення.

Однак PFAS здатні накопичуватися у рибі та диких тваринах.

“Вічні хімікати” можуть спричинити серйозні проблеми зі здоров?ям, зокрема онкологічні захворювання та вроджені дефекти. Це дуже стійкі речовини використовуються в сотнях повсякденних предметів, зокрема в харчових упаковках, антипригарному посуді, дощовиках, клеї, папері та фарбах.

В матеріалі зазначили, що існуючі методи знищення PFAS, такі як спалювання, не були дуже успішними, адже вони вимагають надзвичайно високих температур, що є дорогим.

Натхнення: ecopolitic.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments