Земля

Вчені з’ясували, чому глобальне потепління викликає катастрофи

Причиною зростання кількості ураганів в Атлантиці і проливних дощів в Євразії та Америці в останні роки стало те, що глобальне потепління підвищує ефективність “перекачування” тепла в атмосфері Землі і його перетворення в кінетичну енергію, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature Communications.


“Наша робота – нова спроба пояснити те, що ми сьогодні бачимо в природі. Ми виявили, що ефективність перекачування енергії в атмосфері Землі в глобальному сенсі цього слова помітно підвищилася в останні чотири десятиліття, реагуючи таким чином на зміну клімату”, — заявив Лімін (Liming Li) з університету Х’юстона (США).

В останні роки, як зазначають вчені, помітно підвищилася частота появи так званих екстремальних погодних явищ – великих ураганів біля берегів США та ряду країн Східної Азії, повеней в континентальних районах Америки і Європи, тривалих періодів посухи і аномальної спеки в Росії і Середньої Азії. Все це, на думку дослідників, пов’язане з глобальним потеплінням, проте сам механізм його дії на погоду залишався невідомим.

Лі і його колеги розкрили можливу причину зростання числа катастроф, вивчаючи вплив підвищення температур на так званий цикл Лоренцакругообіг енергії в атмосфері і пов’язаний з ним процес перетворення потенційної енергії тепла в кінетичну енергію повітряних мас. Вперше цей зв’язок відкрив і описав математично відомий американський метеоролог Едвард Лоренц, автор “теорії хаосу” і винахідник терміна “ефект метелика”.

В існуванні цього циклу вчені не сумніваються, але, за словами авторів статті, ніхто ніколи не вивчав того, як він може змінитися при підвищенні температури повітря на кілька градусів. Керуючись цією ідеєю, вчені проаналізували дані, зібрані кліматичними супутниками НАСА і Міноборони США з 1979 року по 2013 рік.

Вчених цікавило те, як різні ключові змінні, що керують роботою циклу, впливають на його поведінку. Іншими словами, вони намагалися визначити, як зрушення температури вгору або вниз, сила опромінення Сонцем Землі, флуктуації тиску атмосфери підвищують або знижують швидкість перетворення тепла повітря в рух повітряних мас і навпаки.

Як показав аналіз даних, підвищення температури повітря і пов’язаних з ним величин у всіх випадках вело до одного і того ж результату – зростання ефективності теплообміну і прискорення перетворення одного виду енергії в інший. В даному випадку, подібне “підвищення ККД”, за словами Лі, є негативним.

Завдяки цьому сукупна кількість механічної енергії, збереженої в атмосфері Землі, залишається завжди однаковою, але її надлишки все швидше виводилися з неї у вигляді штормів, циклонів, антициклонів та інших нешкідливих або неприємних явищ, пов’язаних з рухом повітряних мас. Все це пояснює, чому число природних катастроф і екстремальних погодних феноменів різко зросла в останні роки, і говорить про те, що в майбутньому, якщо глобальне потепління прискориться, все стане ще гірше.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments