Земля

Вчені з’ясували, де акули найчастіше нападають на людей

Частота нападів акул на людину помітно зросла за останні півстоліття. Вчені проаналізували причини цього, визначили найбільш небезпечні місця для пляжного відпочинку і опублікували статтю в журналі PLoS One.

“Після “навали” акул на Північну Кароліну в 2015 році я зацікавився тим, наскільки часто трапляються їхні атаки в різних куточках світу. Ми врахували в нашому аналізі не тільки число нападів, але і щільність населення для обчислення точного числа подібних інцидентів”, — розповідає Стівен Мідуей (Stephen Midway) з університету штату Луїзіана в Батон-Руж (США).

Кожен рік влада прибережних країн фіксує приблизно сотню нападів акул на людину, близько 10% яких закінчуються смертельним результатом.

В останні роки напади морських хижаків стали фіксувати у тих куточках Землі, де їх раніше не зустрічали, і де місцеві жителі не мають досвіду взаємодії з акулами. Подібний випадок стався у російському Примор’ї в 2011 році, в результаті чого постраждало три жителі регіону, а в 2015 році хижачки почали тероризувати берега Північної Кароліни.

Несподівані зіткнення акул і людей, як сьогодні вважають океанологи, зазвичай пов’язані з глобальним потеплінням і екстремальними погодними явищами, що змушують хижаків шукати нові джерела їжі або рятуватися від перегріву в більш холодних водах помірних широт.

Щоб з’ясувати, як змінювалася статистика нападів акул на людину за останні півстоліття, Мідуей і його колеги вивчили дані, зібрані медичними службами 14 країн, де в минулому атаки відбувалися найчастіше.

У цілому, частота нападів помітно зросла, однак це зростання було вкрай нестабільним і нерівномірним. Ба більше, вчені зафіксували серйозні відмінності в тому, як змінювалася частота нападів і їх загальне число в різних країнах.

Наприклад, ймовірність зустріти акулу, відпочиваючи на пляжах Папуа-Нової Гвінеї, Фіджі, Еквадору і Мексики, зменшилася, але різко зросла для Австралії, США, Південної Африки та Єгипту.

Також, всупереч усталеним стереотипам, з’ясувалося, що найчастіше акули атакують не нирців, а серферів і людей, які просто плавають по поверхні моря.

До того ж, вчені виявили, що частка смертельних випадків виявилася вище для тих держав, в чиїх водах акули з’являлися рідко. Як припускають американські океанологи, це пов’язано з тим, що місцеві жителі і туристи не були знайомі з цими хижаками і не знали, як від них захищатися.

Як сподіваються Мідуей і його колеги, зібрані ними дані допоможуть владі туристичних регіонів краще розуміти, наскільки сильно їм загрожують акули, та вживати відповідні заходи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button