Земля

Вчені з’ясували, де відбудеться наступний переворот полюсів Землі

Геологи вивчили коливання в силі магнітного поля Землі за останні дві тисячі років і прийшли до висновку, що наступний переворот її полюсів відбудеться в особливій “точці” на території Південної Африки, йдеться в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

“Тепер ми знаємо, що ця точка вела себе незвично мінімум кілька разів до початку поточного ослаблення поля, і що це частина більш тривалих коливань полюсів Землі”, — заявив Джон Тардуно (John Tarduno) з університету Рочестера (США).
За його словами, поки невідомо, чи призведе процес до повного перевороту.

Два роки тому Тардуно і його колеги зробили відкриття: вони виявили магнітну аномалію на території ПАР біля берегів річки Лімпопо, де сила поля різко падала і знижувалася до критично низьких значень в XIII-XVI століттях. Це вказало на те, що перевороти полюсів Землі відбуваються не випадковим чином, а в особливих точках з аномальними властивостями.

Це змусило команду Тардуно перевірити, чи змінювалася сила магнітного поля в цій точці і в інші періоди — в часи античності, середніх століть і останніх двох століть. Для цього геологи скористалися тією ж методикою, яка допомогла їм зробити перше відкриття.

Тоді вони звернули увагу на те, що ритуали, які племена бушменів традиційно використовують для очищення своїх поселень від “злих духів” і комах, мають один побічний ефект, пов’язаний не з релігією, а наукою.

Спалюючи свої хижі, обори для худоби та інші споруди, аборигени ПАР “записували” інформацію про силу, розташування полюсів та інші властивості магнітного поля Землі у відкладах глини, поверх яких були побудовані їхні будинки.

Багато порід, в тому числі і глина, містять в собі атоми заліза і гранули, які містять його породи, в яких “записана” інформація про те, куди було “повернуто” магнітне поле планети і якою силою воно володіло в момент їх формування. Якщо глину нагріти до певної температури, “надрукована” в ній інформація про магнітне поле стирається, і буде перезаписано даними про його поточний стан.

Витративши два роки на пошук древніх і сучасних стоянок бушменів, вчені витягли з них зразки глини і відновили картину еволюції цієї магнітної аномалії з IV по XVIII століття нашої ери.

[box type=”info” ]Як виявилося, магнітне поле Землі різко слабшало у цій точці Африки як мінімум три рази – в часи падіння Римської імперії, в 400-450 роках нашої ери, а також на початку і в кінці середніх століть: на початку VIII століття і в проміжку між 1225-1550 роками. Ці ослаблення, як вважають вчені, пов’язані з загальному падінням сили магнітного поля Землі, яке спостерігається в останні 160 років.[/box]

Все це, на думку Тардуно, вказує на те, що південноафриканська магнітна аномалія дійсно є особливою точкою на поверхні Землі. У минулому там вже відбувалися перевороти магнітних полюсів, і, ймовірно, це станеться в найближчому майбутньому.

Геологи вважають, що подальші спостереження допоможуть побачити перші ознаки цього процесу і підготуватися до можливих наслідків.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button