Наука

Вчені з’ясували, як можна зупинити старіння мозку і поліпшити пам’ять

Вчені виявили, що рапаміцин — речовина, що входить до складу імунодепресантів, допомагає підтримувати мозковий кровообіг і покращує пам’ять. Результати дослідження опубліковані в журналі Aging Cell.

Мозок споживає величезну кількість енергії, але не має власних ресурсів для її заповнення. Глюкоза і кисень, необхідні нейронам, поставляються в мозок по кровоносних судинах. З віком мозковий кровообіг слабшає. Знижується, відповідно, і нейрональна активність, страждають когнітивні здібності, погіршується пам’ять. Порушення мозкового кровотоку стоїть на першому місці серед чинників ризику розвитку хвороби Альцгеймера.

Американські вчені на чолі з Кендіс Ван Скике (Candice E. Van Skike) з Науково-медичного центру Техаського університету в Сан-Антоніо, проводячи експерименти на щурах, виявили, що вікове зниження припливу крові до мозку і втрату пам’яті можна зупинити за допомогою рапаміцина — речовини, що входить до складу препаратів, які використовуються при трансплантації органів для зниження ризику відторгнення.

Вчені з’ясували, що у літніх щурів, яким додавали в їжу рапаміцин, мозковий кровотік з віком не слабшав, а пам’ять навіть поліпшувалася.

Дослідники почали давати рапаміцин гризунам, починаючи з 19 місяців (середній вік для щурів) і продовжували це робити щодня до досягнення ними 34 місяців. В цьому, досить похилому для щурів віку кровообіг в головному мозку тварин був точно таким же, як на початку експерименту. У літніх щурів з контрольної групи, які не отримували препарат, процеси старіння протікали природним шляхом.

“Старі щури, які одержували рапаміцин, виглядали в нашому дослідженні як щури середнього віку”, — наводяться в прес-релізі Науково-медичного центру Техаського університету слова Кендіс Ван Скике.

Раніше авторами було встановлено, що віковими процесами можна управляти за допомогою білка mTOR, який регулює ріст і старіння клітин. У даному дослідженні вчені за допомогою комплексу методів, що включають поведінкові експерименти, функціональну візуалізацію на основі МРТ, біохімічний та імуногістохімічний аналізи, встановили, що хронічне придушення mTOR з допомогою рапаміцину відновлює синапси — зв’язки між нейронами головного мозку, що покращує когнітивні здібності і пам’ять.

Вчені планують продовжити дослідження і з’ясувати, чи впливатиме приймання рапаміцина на гальмування процесів старіння в організмі в цілому, а також чи можливо за допомогою цього препарату запобігти розвитку деменції, пов’язаної з хворобою Альцгеймера у літніх людей.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button