Наука

Вчені знайшли рослинний засіб від радіоактивного забруднення грунту

У тропічних і субтропічних областях по всьому світу росте сезувіум портулаковидний — нічим не примітна рослина з дрібними м’ясистим листям. Однак тепер вчені виявили, що вона здатна вирішити одну з головних екологічних проблем — очистити ґрунти навколо атомних електростанцій від радіоактивного цезію. Дослідження опубліковано в журналі Advances in Agriculture.

Зарості сезувіума, який ще називають морським портулаком 

Сезувіум портулаковидний (Sesuvium portulacastrum) — багаторічна повзуча рослина, здатна виростати на сухих, багатих сіллю морських узбережжях. Особливого практичного значення для людини вона не має — принаймні, до недавніх пір.

Тепер же вчені з’ясували, що це не особливо примітна рослина — «гіперакумулятор» цезію, здатний поглинати цей метал з грунту і накопичувати його в стеблі і листі. Сезувіум поповнив список рослин, які можна використовувати для фіторемедіації грунтів, забруднених цезієм-137 — найнебезпечнішим ізотопом цезію, здатним викликати у людини безпліддя і рак.

Щоб з’ясувати, наскільки сезувіум ефективний в очищенні забруднених грунтів, вчені під керівництвом Ганеша Нікале (Ganesh Nikalje) з мумбайського університету (Індія) піддали молоді рослини впливу хлориду цезію в різних концентраціях. Виявилося, сезувіум відмінно себе почуває навіть при обробці розчином, що містить 25 міліграмів цезію на літр води, активно накопичує його в своїх листках і стеблах і масово виробляє антиоксидантні ферменти.

Тепер, можливо, цю рослину будуть масово вирощувати в місцях, забруднених радіоактивним цезієм, зокрема навколо атомних електростанцій. Такий спосіб очищення, одночасно простий і економічно вигідний, дозволить не тільки скоротити площу радіоактивного забруднення, а й згодом, зібравши зелену масу сезувіума, витягти з неї накопичений цезій.

Пістія тілорезовидна – ще одна рослина, здатна накопичувати у своєму тілі різні метали і навіть продукти нафтопереробки

Надалі дослідники планують вивчити точний молекулярний механізм стійкості сезувіума до високих концентрацій цезію в грунті і провести польові випробування для перевірки його ефективності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button