Головна / Земля / Вчені з’ясували, що перевертає магнітні полюси Землі

Вчені з’ясували, що перевертає магнітні полюси Землі

Швейцарські і датські геологи вважають, що магнітні полюси Землі періодично міняються місцями через незвичайні хвилі всередині рідкого ядра планети, які змінюють його магнітну структуру.

52c9301c22817d1c45a418f636f8d844
Напрям стрілки компаса не є постійним для нашої планети. Періодично, приблизно раз в 450 тисяч або мільйон років, північний і південний магнітний полюс Землі міняються місцями, сліди чого вчені виявили в структурі давніх глин і вулканічних порід. Наприклад, близько 40 тисяч років тому північна стрілка компаса вказувала б на сучасний південний полюс, а південна – північний.

Поки вчені не знають, чому магнітна вісь планети перевертається, як відбувається цей процес і як він впливає на життя на Землі. Частина геофізиків вважає, що подібні «перестановки» полюсів відбуваються самі по собі, в результаті внутрішніх процесів в ядрі Землі, а інші вважають, що ці перевороти викликають зовнішні чинники, в тому числі, падіння астероїдів чи масштабні тектонічні зміни у верхніх шарах мантії і кори.

Як розповідають Андрій Шейко з Геофізичного інституту в Цюріху (Швейцарія) і його колеги, за останні 20-30 років вчені придумали десятки різних моделей, що описують цей процес. Жодна з них не відображає всіх відомих властивостей ядра Землі, в тому числі, його в’язкість, теплопровідність і ряд інших параметрів.

Команда Шейко стверджує, що змогла вирішити цю проблему, припустивши, що на поверхні і всередині ядра планети можуть виникати коливання, які поширюються від «екватора» ядра до його полюсів. Ці динамо-хвилі, як їх називають учені, і особливим чином впливають на рідке металеве ядро, що є джерелом магнітного поля планети. Самі ж коливання викликані обертанням Землі навколо своєї осі.

За розрахунками вчених з Цюріха, існує безліч сценаріїв і комбінацій швидкостей обертання планети і темпів «перемішування» порід у її ядрі, при яких Земля або подібне з нею небесне тіло володіє змінним магнітним полем, періодично змінюють свої полюси місцями.

 
comments powered by HyperComments