Головна / Земля / Вчені розповіли, які наслідки чекають на Землю у разі ядерної війни

Вчені розповіли, які наслідки чекають на Землю у разі ядерної війни

Джошуа Куп з Університету Рутгерса в Нью-Джерсі і його колеги змоделювали, як клімат відреагує на тотальну ядерну війну. Вони порівняли свої висновки з результатами іншого кліматичної моделі сценарію атомної війни — тієї, що була створена в 2007 році Інститутом космічних досліджень імені Годдарда при NASA.

Згідно з результатами, опублікованими в дослідженні в Journal of Geophysical Research, обидві моделі передбачають, що в разі ядерної війни США з Росією світ поринув би в десятирічну ядерну зиму. Крім того, пожежі, викликані вибухами, ймовірно, викидали б в атмосферу близько 147 мільйонів тонн сажі. Вітри в стратосфері змусили б ці сажеві вихори оточити всю земну кулю всього за кілька тижнів. Згодом хмари сажі, перекриваючи сонячне світло, призвели б до падіння середньої температури поверхні майже на дев’ять градусів Цельсія.

За прогнозами експертів, знадобилося б близько семи років, щоб завіса від сажі почала очищатися, і ще три, поки світло повернулося б до нормального рівня.

Що стосується атмосферних явищ, то війна спричинила б колапс в мусонах та величезні зміни в циклі Ель-Ніньо. Крім того, північний полярний вихор — швидкорухомий потік повітря, який оточує Північний полюс — посилився б у перший рік після війни, створюючи температури вище нормальних, але нижче нуля — як в Арктиці, так і в Північній Євразії.

Як зазначає Коуп з колегами, нові дані в цілому підтверджують прогнози менш складних моделей, які використовувалися в 1980-х роках. Однак, згідно з новими висновками, хмара сажі зникне швидше, ніж передбачала стара модель NASA, хоча в цілому реакція клімату залишилася колишньою.

За словами вчених, вкрай важливо, щоб уряди ядерних держав мали повне уявлення про кліматичні наслідки ядерної війни.

«Повномасштабна ядерна атака була б самогубством для країни, яка зважилася б її провести. <…> Необхідно скорочення ядерних арсеналів і можливе роззброєння всіх країн, які мають ядерну зброю», — підсумували дослідники.

Тим часом Вашингтон і Москва вийшли з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, який діяв з 1987 року. Під питанням опинилися і багато інших угод про контроль над озброєннями.