Людина

Вчені з’ясували, звідки беруться нічні жахіття

Дослідники вважають, що змогли визначити патерн мозкової активності, який передбачає гнів, випробуваний під час сновидінь.

Ніщо так не псує хороший сон, як мрія про зуби, які випадають або чудовисько, яке переслідує. На щастя, вчені наблизилися до самої суті поганих снів, провівши дослідження, в якому вони відстежили неврологічну основу нічних кошмарів.

В ході дослідження, стаття про якого опублікована в журналі JNeurosci, вчені зосередилися на аналізі того, яка частина мозку відповідає за генерування почуття гніву у сплячих людей.

Дослідники будили людей, коли ті перебували у фазі швидкого сну, пов’язаної зі сновидіннями. В учасників, які повідомляли про те, що вони відчували гнів під час сновидінь, спостерігалася підвищена нейронна активність у правій частині лобової кори мозку: це вказує на те, що саме ця частина мозку відповідає за погані сни. Нейронна сигнатура, відома як фронтальна альфа-асиметрія, також пов’язана з гнівом і саморегулюванням під час неспання.

«Ми демонструємо, що люди, у яких під час фази швидкого сну і вечірнього неспання спостерігається велика фронтальна альфа-асиметрія, частіше відчувають гнів у своїх сновидіннях, — пишуть дослідники в статті для журналу JNeurosci. — Таким чином, фронтальна альфа-асиметрія може зображати здатність до регуляції емоцій не тільки під час пробудження, але і тоді, коли людина знаходиться в стані сну».

Однак у дослідження були деякі обмеження. Перш за все, воно було проведено в лабораторних умовах. Однак, вчені припускають, що отримана інформація підтримує теорії, згідно з якими сновидіння — реалістична симуляція життя під час неспання.

Як відзначають фахівці, сама по собі їхня робота не дозволяє стверджувати, що конкретна нейронна активація, яка супроводжує гнів під час сну, підтримує певну функцію — начебто переживання небезпечних ситуацій чи негативних афективних станів, щоб допомогти краще справлятися з ними в періоди неспання.

Кнопка «Наверх»