Наука

Вчені знайшли найхолодніше місце у Всесвіті

Де найхолодніше місце у Всесвіті? Ви не повірите, але воно — на Міжнародній космічній станції. Саме там знаходиться унікальний холодильник, який дозволить вченим отримати, імовірно, найнижчу температуру у Всесвіті.

Лабораторія холодного атома НАСА — Cold Atom Laboratory (CAL) (розробка Лабораторії реактивного руху НАСА в Пасадені, штат Каліфорнія) була запущена з американського космодрому 21 травня 2018 року на борту космічної вантажівки «Cygnus». Спеціальна морозильна камера — розміром з валізу. Всередині боксу використовуються лазери, вакуумна камера і електромагнітний «ніж»: вони призначені для заморожування атомів газу до однієї мільярдної ступеня вище абсолютного нуля. Це більш ніж в 100 мільйонів разів холодніше, ніж у космосі.

За словами фахівців, вивчення надхолодних атомів може змінити наше розуміння матерії і природи гравітації. Коли атоми охолоджуються до екстремальної температури, такої як всередині CAL, вони можуть утворити певний стан речовини, званий конденсат Бозе — Ейнштейна. У цьому стані звичайна фізика поступається місце квантовій. Матерія може поводитися в меншій мірі як частинки і більшої — як хвилі.

За неофіційними даними, установка вже виробила конденсат Бозе — Ейнштейна з температурою до 100 nanoKelvin. Або на одну десяту мільйонну частку одного Кельвіна вище абсолютного нуля. Абсолютний нуль або нуль Кельвіна дорівнює мінус 459 градусів за Фаренгейтом або мінус 273 градуси Цельсія. Це холодніше середньої температури в космосі, яка становить близько 3 Кельвінів (мінус 454 градуси за Фаренгейтом / мінус 270 градусів Цельсія).

Кнопка «Наверх»