Земля

Вчені знайшли сліди найдавнішої “війни” між хижаками і людьми

Палеонтологи знайшли в одній з печер на території Марокко незвичайні рештки людей, сліди зубів гієн на кістках яких говорять про те, що люди одночасно виступали конкурентами в боротьбі за їжу і джерелом прожитку для хижаків вже 500 тисяч років тому, йдеться в статті, опублікованій в журналі PLoS One.

28b4fe7b90041d97d61f292c801b597b
“Звичайно, конфлікти і сутички між стародавніми людьми і хижаками в той час повинні були відбуватися практично завжди, наше відкриття є одним з перших свідчень того, що великі хижі істоти регулярно або епізодично їли наших предків” — заявляє Каміль Дожеар (Camille Daujeard) з Сорбонни (Франція).

Дожеар і її колеги прийшли до такого висновку, вивчаючи рештки незвичайної групи давніх гомінід – так званих “родеських людей” (Homo rhodesiensis) – підвиду гейдельбергских людей, спільного предка неандертальців і сучасних жителів Землі, які жили на території Північної Африки 120-400 тисяч років тому. Цілий ряд палеонтологів вважає, що ці люди були нашими прямими предками.

В одному з кар’єрів неподалік від Касабланки, найбільшого міста Марокко, в печері, прилеглої до її території, іншій групі вчених вдалося знайти стегнові кістки й інші залишки кількох Homo rhodesiensis, на поверхні яких були вкрай дивні подряпини і пошкодження.

Вм’ятини і дірки в кістках, розломи й інші ушкодження говорять про те, що власники цих кісток або були з’їдені живцем гієнами, шаблезубими “тиграми”-гомотеріями або ведмедями, або ж про те, що їх трупи були знайдені і роздерті на частини незабаром після смерті з якихось інших причин.

Так як кістки древніх людей були розгризені на частини для доступу до кісткового мозку, Дожеар і її колеги вважають, що їх власники стали жертвами давніх гієн, що володіли досить потужними щелепами, а не котів або ведмедів. В принципі, це цілком ймовірно – гієни в минулому часто влаштовували лігва в печерах, за володіння якими вони могли конкурувати з людьми.

Про що говорить все це? До теперішнього часу, пояснює Дожеар, вчені вважали, що винахід знарядь праці, перехід на “м’ясну” дієту повинні були перевести людину в режим повновагої конкуренції з хижаками і падальниками за доступ до їжі і середовищ існування, однак свідчень цьому, до епохи неандертальців і кроманьйонців, знайдено не було.

Відкриття слідів зубів гієн на кістках людей, які жили більше 500 тисяч років тому, підтверджує це і говорить про складність відносин між хижаками і їх новими “конкурентами” – люди могли одночасно виступати і як джерело їжі у вигляді падали, і як живі конкуренти і здобич, і як хижаки, полювали на колишніх “королів” харчових ланцюжків. Динамічна природа цих відносин, як вважають вчені, і послужила причиною вимирання багатьох хижаків, приклад чого можна побачити в історії зникнення мегафауни Північної Америки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button