Земля

Вчені зрозуміли, чому цунамі після виверження вулкана Тонга було таким сильним

В ході нового дослідження вчені визначили точний механізм, відповідальний за виняткове цунамі, яке швидко поширилося по всьому світу після колосального виверження вулкана Тонга на початку цього року.

У новій статті, опублікованій в журналі Nature, міжнародна група вчених заявила, що виняткова подія викликана акустико-гравітаційними хвилями (АГХ). Вони, в свою чергу, з’явилися в результаті потужного вулканічного вибуху.

У міру того, як ці хвилі сходилися одна з одною, енергія безперервно накачувалася в цунамі, що змушувало його збільшуватися в розмірах, поширюватися набагато далі, швидше і довше.

Виверження вулкана Хунга Тонга-Хунга Хаапай 15 січня 2022 року стало найбільшим виверженням вулкана ХХІ століття і найбільшим виверженням з часів Кракатау в 1883 році. Вибух був у сотні разів потужніший, ніж атомна бомба, яку скинули на Хіросіму.

Виверження стало джерелом як атмосферних збурень, так і виключно швидко рухомих хвиль цунамі, які були зареєстровані у всьому світі. Це спантеличило вчених. “Ідея про те, що цунамі можуть бути викликані атмосферними хвилями, які з’явилися в результаті вивержень вулканів, не нова. Але це вперше зафіксували сучасні прилади з високою щільністю вимірювань у всьому світі. Це дозволило нам, нарешті, розгадати точний механізм цих незвичайних явищ”, – заявив Рікардо Рамальо, співавтор дослідження і співробітник школи наук про Землю і навколишнє середовище Кардіффського університету.

АГХ – це дуже довгі звукові хвилі, що поширюються під дією сили тяжіння. Вони можуть зі швидкістю звуку прорізати як океанські глибини, так і атмосферу. Виникають в результаті вивержень вулканів або землетрусів. Враховуючи місцезнаходження Тонга на мілководді, взаємодія енергійних АГХ з поверхнею води була неминучою, відзначають вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button