Земля

Автомобілі розносять інвазивні рослини

Німецькі біологи продемонстрували, що вітер, піднятий дорожнім рухом, сприяє поширенню насіння небезпечних бур’янів.

Полинолиста амброзія — інвазивний і небезпечний бур’ян, здатний викликати у алергіків тяжкі реакції. У природних умовах її насіння рідко поширюються далі метра від материнської рослини, однак людська діяльність дає їм несподіваний поштовх. Автори статті, опублікованої в Journal of Applied Ecology, показали, що автомобільний трафік здатний розносити насіння, яке впало на край дороги, на десятки метрів і на порядок прискорювати розселення бур’яну.

Андреас Лемке (Andreas Lemke) і його колеги з Берлінського технічного університету провели серію польових експериментів, розмістивши по сотні забарвлених флуоресцентною фарбою насіння амброзії у краю автомобільних трас з активним рухом. Через 48 годин насіння розшукували, використовуючи ультрафіолетову підсвітку, і виявили багато з них за десятки метрів від початкового місця. Рекорд — 71 метр, а навіть на слабо завантаженій трасі — 40 метрів.

Крім того, вчені два роки спостерігали за розповсюдженням порівняно ізольованих популяцій амброзії вздовж автомобільних трас. Як і можна було очікувати, вони розносилися у напрямку дорожнього руху і практично не розрослися в протилежному напрямку. Все це, за словами вчених, вперше надійно зв’язує поширення не тільки амброзії, але й інших інвазивних рослин з автомобільним трафіком. Відповідно, зусилля, спрямовані на боротьбу з поширенням таких видів, мають концентруватися насамперед поблизу трас.

Кнопка «Наверх»