Земля

Якщо зникнуть земні океани, зникне і людство

Океани — найважливіша система життєзабезпечення Землі, найімовірніше, необхідна для еволюції на планеті. У океанів, як правило, дві ролі підтримки життя.

830b7d4c7e61e514e36336018c026f9b
По-перше, вони поглинають і розподіляють сонячне випромінювання. Без води суворі промені від сонця підсмажили б екватор, а полюсам не дісталося б майже ніякої енергії, особливо взимку. На щастя для нас, вода чудово поглинає енергію, і океани регулюють температуру навколо Землі. Течії відводять теплі тропічні води на північ і південь, а холодна вода стікає назад до екватора, розподіляючи тепло так, що на планеті немає місць, в яких життю було б занадто гаряче або занадто холодно існувати. По-друге, океани підтримують кругообіг води — рух води з морів у повітря до хмар і випадання у формі опадів.

Коли вода нагрівається на екваторі, вона випаровується і стає хмарами. По мірі підйому теплого повітря, на його місце надходить холодне повітря. Цей процес стимулює рівномірне розподілення тепла, перетворюючи місця, в яких було б занадто холодно жити, в пишні пахучі сади. Тому середземноморський пояс помірний і сприятливий, а в Шотландії є місця, зігріті Гольфстрімом, де можна вирощувати пальми.

Але давайте повернемося до того, що сталося, коли би океани зникли назовсім. Припустимо, вони перетворилися в пил. Але щоб залишити нам невеликий шанс на виживання, припустимо, цей пил виявився досить вологим (брудом), щоб не підняти на планеті гігантську пилову бурю.

Океани зникли, але трохи води у нас все ж залишилося. Крижані шапки, озера і річки (які тепер течуть на широких просторах землі), підземні води, як і раніше доступні. В сумі вони складають близько 3,5% від нашого сучасного водопостачання, інші 96,5% зникли разом з океанами. Цього недостатньо, щоб запустити повноцінний кругообіг води в природі, навіть якщо розтопити крижані шапки на полюсах. 68,7% прісних вод Землі зосереджені в льодовиках, крижаних шапках і вічній мерзлоті, переважно в Антарктиді. Без хмар, що утворюються над океаном, дощ стане рідкістю, а планета перетвориться на пустелю. Ми будемо спостерігати, як наші озера і запаси води потроху скорочуються з кожним роком, поки не зникнуть зовсім.

Втім, люди трохи поживуть. Ми як і раніше будемо мати доступ до підземних вод і зможемо запустити гідропонні ферми. Але на поверхні тварини і рослини будуть страждати від нестачі води. Оскільки дерева недовго протягнуть без води, в остаточному підсумку все стане настільки сухим, що континенти будуть охоплені пожежами. У людей з’явиться багато проблем. Крім звичайних проблем, пов’язаних з пожежею (наприклад, спробувати не згоріти живцем), полум’я випустить тонни діоксиду вуглецю, атмосфера поступово стане задушливою і глобальне потепління прискориться.

Читайте також:

 Сонце буде продовжувати смажити екватор, перетворюючи його в розпечену сковорідку. Парникові гази, випущені внаслідок світових пожеж, будуть утримувати енергію Сонця близько до землі. Перепади температур внаслідок зміни дня і ночі будуть створювати невеликий вітерець, але середня температура на Землі стане близькою до 67 градусів за Цельсієм. Зрозуміло, при такій температурі не можуть існувати навіть найстійкіші пустельні види.

Людям доведеться бігти. Єдиною надією людства стане віконце, в якому залишаться недоторканими антарктичні льоди, що призведе до масових міграцій в південну півкулю. По мірі росту температури по всій земній кулі, поверхня Землі перестане бути придатною для життя, і вся наша енергія піде на збір підземного антарктичного льоду, де він не буде випаровуватися. Можливо, ми побудуємо стабільну біосферу під землею, але віддаленість Антарктиди істотно ускладнить цей процес. Просто дістатися туди вже буде складно. Виживші виявлять затоплені пустки і відсутність інфраструктури та ресурсів — ні шахт, ні доріг, ні їжі. Навряд чи люди доживуть до закінчення проекту. Небагато виживших зможуть осісти в підземних бункерах.

Але краще не буде. На поверхні планети зникне рослинне життя. Поки світ буде горіти, атмосфера буде все менше і менше насиченою киснем, а значить, і непридатною для дихання, якщо люди неймовірним чином переживуть температуру поверхні. Земля буде підсмажуватися.

Якщо припустити, що люди зможуть жити досить довго в антарктичних бункерах, не буде ніякого способу перезапустити здоровий вуглецевий цикл або повернути температуру до прийнятного рівня. Коротше, все живе вимре. Залишаться лише невеликі колонії хемосинтетичних бактерій, прихованих під землею біля гарячих джерел. За відсутності океанів все інше помре.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button