Земля

Вчені з’ясували, як голим землекопам вдається розмножуватися протягом усього свого довгого життя

На відміну від інших гризунів, голі копачі можуть доживати до 40 років. Ця унікальна особливість пов’язана в тому числі з тим, що їх самки залишаються плідними протягом усього життя. Тепер вчені показали, що це вдається їм завдяки здатності виробляти яйцеклітини навіть у дорослому віці і величезним вродженим запасам статевих клітин.

Голі землекопи – унікальні гризуни, які нечутливі до багатьох форм болю, практично не хворіють на рак і живуть в підземних колоніях з вкрай складною соціальною організацією. Тривалість їх життя може досягати 40 років, і практично весь цей час вони зберігають здатність розмножуватися. Вчені з Університету Піттсбурга (США) вирішили з’ясувати, як землекопам це вдається.

У більшості ссавців самки народжуються з обмеженим числом яйцеклітин в яєчниках. Цей запас виснажується з плином життя, деякі яйцеклітини вивільняються під час овуляції, а більшість просто відмирає, і фертильність самки знижується з віком.

Однак самки голих землекопів плодовиті навіть у похилому віці. Передбачалося, що вони або народжуються з величезним запасом яйцеклітин, або можуть заповнювати його протягом життя. Результати дослідження, опублікованого в журналі Nature Communications, показали, що обидві ці гіпотези є правильними.

Вчені порівняли яєчники голих землекопів і мишей на різних стадіях розвитку. Незважаючи на схожі розміри, миші живуть не більше чотирьох років, а їх плодючість знижується вже до дев’яти місяців. Виявилося, самки голих землекопів спочатку мають вкрай велику кількість яйцеклітин в порівнянні з мишами. Наприклад, у віці восьми днів самка голого землекопа має в середньому 1,5 мільйона яйцеклітин, що приблизно в 95 разів більше, ніж у миші того ж віку.

Крім того, формування нових яйцеклітин триває у голих землекопів навіть після народження. Клітини-попередники яйцеклітин активно ділилися у тримісячних тварин і були виявлені навіть у десятирічних самок. Це відкриття кидає виклик теорії, що існувала 70 років, згідно з якою самки ссавців наділені кінцевим числом яйцеклітин.

Голі землекопи живуть колоніями від декількох десятків до сотень особин. При цьому лише єдина домінантна самка в колонії може розмножуватися. Під час дослідження вчені забрали з колонії голих землекопів кілька самок і виявили в їх яєчниках клітини-попередники яйцеклітин, які почали ділитися тільки після того, як самка покинула колонію.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button