Наука

Вейпинг виявився руйнівним для зубів

Нове дослідження показало, що під дією вейпінгу бактерії в порожнині рота швидко утворюють захисну біоплівку, прискорюючи розвиток хвороб.

Куріння електронних сигарет поширилося швидше, ніж медики встигли оцінити їх небезпеку. Лише поступово з’являються вказівки на те, що вейпінг швидко викликає проблеми з диханням і може призводити до розвитку ліпоїдної пневмонії. Автори нової роботи оцінили ризики, які ця шкідлива звичка створює для порожнини рота. Результати дослідження представлені в статті, опублікованій в журналі Science Advances.

Професор Зуболікарського коледжу штату Огайо Пурніма Кумар (Purnima Kumar) і його колеги зібрали зіскрібки у добровольців: 25 курців звичайних сигарет; 25 курців, які перейшли на електронні; 28 осіб, що використовують і ті, і інші; 20 вейперів і, нарешті, 25 тих, які ніколи не курили. Вчені проаналізували активність генів живуть в їх ротовій порожнині бактерій.

Виявилося, що у вейперів мікроби знаходяться в стані сильного стресу й активно експресують більш ніж 280 генів. Такий стан стимулює бактерії утворювати щільні біоплівки, що сприяють їх виживанню, а також розвитку захворювань зубів і ясен у їхніх господарів. Автори пов’язують цю дію з гліцерином і пропіленгліколем, на основі яких виготовляються рідини для вейпів.

Бактерії ротової порожнини некурця (зверху) і курців добровольців. На нижньому знімку утворення плівки особливо помітно / ©Ganesan et al., 2020

За їх даними, на розвиток корінних змін мікрофлори рота потрібно всього від трьох до 12 місяців — менше, ніж це відбувається при палінні сигарет, зміні режиму харчування і навіть використанні антибіотиків. Зміни мікрофлори відчуваються й організмом: Кумар і його співавтори показали, що у курців і вейперів підвищені кількості цитокінів — сигнальних молекул, що свідчать про розвиток запальних процесів.

Цікаво, що набір цитокінів у курців і вейперів виявився різним. Вчені вважають, що з причини хвороби, викликувані електронними сигаретами, можуть сильно відрізнятися від набору, характерного для «традиційних» курців. Якими будуть ці хвороби, нам ще належить дізнатися.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть