Головна / Земля / Великий (Світовий) Океан очима його мешканців

Великий (Світовий) Океан очима його мешканців

Фізичні та хімічні властивості морської води не однорідні. Вони залежать від географічної широти, глибини, близькості до берега. Приблизно 3,5% морської води — це розчинені в ній домішки, а решта 96,5% — це чиста вода. Хімічний склад води залежить від ерозії скельних порід, вулканічної активності та атмосферного газообміну, а також від метаболізму і продуктів виділення живуть в ній організмів, і, крім того, від дощів.

3_fishes_resized

Живильні елементи

У Британській енциклопедії сказано багато цікавого про Великий Океані, який покриває основну частину поверхні Землі. У тому числі і про тих істот, які живуть в морських водах, навіть у тих їх шарах, де ніколи не буває денного світла.

Крім вуглецю, необхідного для живих організмів поживного елемента, морська вода містить азот і фосфор. Ці елементи містяться в морській воді в незначних кількостях і часто служать обмежувачами органічних циклів океану. Концентрація фосфору й азоту в фотичній зоні, куди проникає сонячне світло, невелика, оскільки ці елементи швидко засвоюються морськими організмами. Найбільша концентрація цих поживних елементів — на глибині нижче 500 метрів. Справа в тому, що на настільки великих глибинах мешкає не так багато організмів.

Інші важливі елементи, що містяться в морській воді — кремній і кальцій, який важливий для формування скелетів риб і коралів.

Хімічний склад атмосфери теж робить свій вплив на океан. Приміром, двоокис вуглецю (вуглекислий газ) вбирається океаном і в атмосферу виділяється кисень, вироблений морськими рослинами. Населеність океану теж впливає на хімічний склад його вод. Наприклад, токсини можуть розподілятися по океану у відносно безпечній концентрації.

Мешканці океанічних вод

Фізичні та хімічні властивості морської води роблять величезний вплив на живучих в ній організмів. Наприклад, морська вода є в’язкою для малих організмів, розміром менше 1 міліметра, таких як інфузорії, але не є такою, наприклад, для порівняно великого тунця.

Морські організми мають ряд унікальних фізіологічних і морфологічних властивостей, що дозволяють їм мешкати в океані. Антарктична риба нототенія може жити в холодній воді (-2 градуси за Цельсієм), завдяки протеїнам у своїй крові, що виконує функцію антифризу.

Багато організмів здатні триматися на плаву завдяки виділеним ними газам: прикладом тому можуть служити головоногі. Це ж завдання виконують спеціальні бульбашки у деяких риб. Інші ж організми використовують для цього ліпіди, щільність яких нижча, ніж у води.

Деякі морські живі істоти — особливо це стосується мешканців афотичної зони, куди сонячне світло не проникає — здатні виділяти світло, що привертає здобич. Мешканці дисфотичної (сутінкової) зони, такі як риби-топірці, генерують світло за допомогою спеціальних органів, званих фотофорами. Це світло спотворює обриси їхніх тіл і дозволяє врятуватися від хижака, який нездатний їх знайти.

Багато мешканців моря здатні за допомогою спеціальних органів на великих відстанях вловлювати вібрації звуку у воді. Деякі риби володіють чутливими бічними лініями, здатними відчувати здобич. Кити мають орган, який проводить звуки і зветься Мелон («кавун»). За допомогою цих звуків найбільші з мешканців нашої планети спілкуються між собою.

Морські мешканці розрізняються ступенем переносимості зміни ступеня солоності води: організми, що володіють низькою переносимістю зміни солоності називають стеногалінні (пристосованими до в’язкої зони солоності). Ті організми, які пристосовуються до різних рівнів вмісту солі в морській воді, називаються евригалінні (виносять різну солоність). Евригалінні організми також досить легко переносять зміни температури.

Існують також водні мешканці, що переміщаються між солоними і прісними водами. Це, наприклад, лосось і вугор. Вони здатні регулювати свій баланс, викидаючи зі себе надлишки солі або, навпаки, утримуючи морську сіль у собі. Морські мешканці сильно відрізняються один від одного формою тіла.