Головна / Земля / Вибух наднової може впливати на земний клімат

Вибух наднової може впливати на земний клімат

Результати дослідження показали, що хмари формуються також і зірками. Дослідження, проведене в Технічному університеті Данії, пояснює, як космічні промені взаємодіють із земною атмосферою і впливають на утворення хмар.

Питання формування хмар дуже важливе у вивченні змін клімату. «Нарешті, ми отримали останній елемент пазлу, що пояснює, як космічні частинки впливають на земний клімат, – говорить керівник дослідження Хенрік Свенсмарк. – Це дозволяє зрозуміти, як зміни сонячної активності, або вибух наднової, можуть вплинути на клімат.»

Космічні промені

Вчені виявили, що космічні промені – частинки високої енергії, що випускаються при вибухах зірок – вибивають електрони з молекул повітря, створюючи позитивні і негативні іони. Іони ж служать центрами конденсації водяної пари, що призводить до утворення водяних крапель, які формують хмари. Чим більше іонів – тим більше центрів конденсації в хмарі.

Також з’ясувалося, що іони допомагають аерозолям – кластерам з молекул води та молекул сірчаної кислоти – формуватися і залишатися стійкими до випаровування. Щоб вплинути на хмару, дрібні первинні аерозолі повинні вирости в масі в мільйон разів.

Магнітна активність сонця

Зміни магнітної активності Сонця впливають на потік космічних променів, що падають на Землю. На думку дослідників, у період магнітного «затишшя» на Сонці потік космічних променів на Землі посилюється, утворюється більше низьких хмар, і в результаті стає прохолодніше, оскільки низькі хмари, що складаються з крапельок води, охолоджують земну поверхню.

Отримані результати дозволяють припустити, що цей механізм вплинув на зміни клімату, зазначені у ХХ столітті. Він також міг бути причиною періодичних похолодань і потеплінь, в середньому на 2° С, що відбувалися протягом останніх 10.000 років як результат зміни сонячної активності і, отже, потоку космічних променів.

«Хмари істотно впливають на те, яка частка сонячної енергії досягає земної поверхні, тому отримані результати нададуть значний вплив на наше розуміння причин змін клімату в минулому, так і можливих змін в майбутньому», – резюмує звіт.