Земля

Чи вибухне Йеллоустонський супервулкан?

Під територією Йеллоустонського національного парку (штат Вайомінг) знаходиться вогнище великого вулкана, який зараз активізувався.

Як повідомляють експерти, вулкан прокинувся після недавнього землетрусу, що спровокувало збільшення кількості виверження магми. На сьогоднішній день Йеллоустонський вулкан вважається одним з найбільш небезпечних діючих вулканів на Землі.


Що за вулкан?

Йеллоустонський вулкан відноситься до супервулканів. Нагадаємо, що супервулкан — це не строго науковий термін, зазвичай це вулкани, які сформувалися у западині на землі, яка називається кальдерою. Це не тільки вулкан великий по площі і розмірам. Він гранично небезпечний, так як його виверження може спровокувати зміну клімату на планеті. Зараз на планеті відомо близько 20 супервулканів, до числа яких належить і Йеллоустоун.

Ще одна відмінність супервулкана від звичайного полягає в тому, що коли вивергається звичайний вулкан, лава поступово накопичується в горі, а вже потім починає виходити назовні. У супервулкана магма, наближаючись до поверхні, збирається у величезний підземний резервуар. Вона розплавляє найближчі породи і стає ще густішою, в той час як тиск продовжує зростати.

Йеллоустонський супервулкан якраз знаходиться над “гарячою точкою”, де гаряча розплавлена порода найбільш близька до поверхні.

Останній день Помпеї

Йеллоустонський супервулкан вже давно турбує вчених, так і звичайних людей. Про його небезпеку почали говорити ще в квітні 2016 року, коли у фахівців з’явилися перші підозри про можливу катастрофу. Тоді, у квітні 2016, коли по Америці прокотилася низка землетрусів, багато людей були в жаху, від новин у ЗМІ: «Найбільш небезпечний вулкан прокинувся», «Америка злетить у повітря» — лякали журналісти.

Зона знищення

Як відомо, небезпечний вулкан розташований в національному парку Йеллоустоун, в штаті Вайомінг (США), розміри його улоговини — 55 на 72 кілометра, що становить близько третини всієї території парку і майже в два рази більше Нью-Йорка.

Такий розмір і потужність вулкана серйозно турбують не тільки геологів, але і звичайних людей, адже якщо виверження почнеться, то це не тільки знищить США, але й завдасть великої екологічної шкоди всій Землі. На думку ряду дослідників, наслідки виверження не тільки знизять температуру на Землі на 21 градус, але і знищать величезні популяції тварин, рослин, що стане катастрофою всесвітнього масштабу.

Виверження призведе до загибелі щонайменше 87 000 чоловік, вважають експерти.
Йеллоустонський вулкан проявляє свою активність раз на 600 років, і ось, як пройшли ці 600 років. Це нормальна дія стандартних вулканів, тому нічого дивного я в цьому не бачу, та й всі геологи теж — це було спрогнозовано ще давно. До того ж, не факт, що виверження буде.

Старий служака

І тим не менш, останнім часом сплячий вулкан починає демонструвати дедалі більш очевидні ознаки активності, що тільки ще більше нагнітає обстановку навколо нього. Так, зовсім недавно — в ніч з 3 на 4 жовтня 2017 з вулкана повалив чорний дим, який ні на жарт налякав жителів штату. Виявилося, що дим йшов з гейзера Старий служака — найвідомішого гейзера вулкана.

Зазвичай вулкан викидає з гейзера струмені гарячої води висотою з 9-поверховий будинок з інтервалом від 45 до 125 хвилин, але тут замість води або хоча б пари, повалив чорний дим.

Чому з вулкана йде чорний дим — не зрозуміло. Можливо, це палаюча органіка, яка підійшла до поверхні. Але турбуватися поки рано, так як горіння одного гейзера ще ні про що не говорить.

Тварин не обдуриш?

Прийнято вважати, що тварини добре відчувають наближають катастрофи, так як володіють здібностями сейсмоіндикаторів. Наприклад, перед землетрусом багато господарів домашніх вихованців помічали, що тварини поводилися вкрай дивно: собаки без угаву гавкали і коти металися по дому і т. д.

Що стосується Йеллоустоун, то і там тварини ведуть себе дивно. Коли новини про можливості виверження супервулкана стали все частіше турбувати людей, в мережі з’явилося відео бізонів, що втікали з Йеллоустонського Національного парку.

Це викликало занепокоєння вже серед людей, які вирішили, що це може бути ознакою швидкого виверження супервулкана.

І хоча фахівці запевняють, що це всього лише сезонні міграції тварин у пошуках їжі, громадськість все одно не вірить в такі збіги.

Чи варто боятися Сполученим Штатам?

З усього сказаного вище очевидно, що якщо виверження все-таки почнеться, то доля принаймні США виглядає явно незавидно. Провідна держава світу навряд чи переживе можливу катастрофу. Однак, небезпека посилюється тим, то одними лише США апокаліпсис не обмежиться. Після виверження температура на землі впаде на 21 градус, а через викиди видимість не буде перевищувати одного метра. Сама ж територія США буде повністю залита лавою.

Аналіз розплавленої породи Йеллоустонського супервулкана показав, що виверження можливо без якихось зовнішніх впливів, тому катастрофа може наступити в будь-який момент.

Йеллоустонський вулкан в США вважається гарячою точкою Землі, як Гаваї зі своїм Кілауеа або Ейяф’ядлаєкюдль в Ісландії. Вони, звичайно, дуже небезпечні при виверженні і через розміри, і через міць, так як вони викинуть мільйони кубометрів магми, так і попелу буде чимало. Але ми поки не володіємо достатніми даними, щоб говорити про точну або хоча б приблизну дату виверження.

Саме встановленням дати можливого виверження і займаються вчені. Це потрібно для того, щоб бути готовими до майбутньої катастрофи. Проблемою вулкана займається НАСА, вулканологи з Університету Вікторії, а також новозеландські геологи.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button