Фото

Зірка, що вибухла, виявилася схожою на бактерію

Восени 1572 року в сузір’ї Кассіопеї спалахнула наднова зірка SN 1572. Її світіння було видно неозброєним оком і документувалося по всьому світу. Цю космічну подію вивчив датський астроном Тіхо Браг, в честь якого і назвали наднову.

Сотні років потому SN 1572 продовжує збивати з пантелику астрономів, пише Science Alert. Вона не схожа на інші наднові. Міжнародна команда астрономів створила комп’ютерну симуляцію, щоб зрозуміти, як саме відбувався спалах наднової Брага. Їх робота опублікована в Astrophysical Journal.

SN 1572 належить до типу Ia. Вони виникають, коли білий карлик у бінарній системі «висмоктує» зі свого сусіда так багато матерії, що провокує вибух, який виглядає дуже ефектно.

Рентгенівські спостереження показують, що форма того, що залишилося від наднової Тіхо, більш або менш сферична, але поверхня її далеко не рівна. Кремній, що рухається у напрямку до Землі, пофарбований у синій колір. Кремній, який рухається в протилежну сторону, — червоний. Інші елементи рухаються в різні сторони і пофарбовані в різні кольори.

Ця «божевільна» динаміка могла виникнути як під час вибуху, так і згодом. У серії комп’ютерних симуляцій астрономи змоделювали вибух SN 1572 і з’ясували, що незвичайна структура наднової, що робить її схожою на мікроорганізм з підручника біології, виникла відразу під час спалаху.

Але як саме це сталося — наступна загадка, кажуть вчені. Одна з гіпотез свідчить про те, що вибух стався одночасно в багатьох місцях навколо зірки, а не в якомусь одному. Мабуть, це був неймовірний феєрверк, жартують дослідники.

Кнопка «Наверх»
Закрыть