Головна / Здоров'я / Від інфаркту треба не бігати, а спокійно йти

Від інфаркту треба не бігати, а спокійно йти

Знаєте, яка найбільш доступна і корисна фізична вправа? Це 40-хвилинна прогулянка пішки по рівній місцевості в безвітряну і суху погоду. Правда, згадуємо ми про таку лікувальну фізкультуру, коли вже вдарить грім інфаркту. Але це не кінець фізкультури. Це – другий шанс її полюбити.

Починати променади треба з прогулянкового кроку, але поступово, стежачи за своїм станом, збільшувати темп. Якщо прискорене серцебиття зберігається після припинення ходьби протягом п’яти хвилин — ви перестаралися, треба зменшувати навантаження.

Людей, які перенесли інфаркт, зазвичай направляють на лікувальну фізкультуру, наприклад, в санаторій. Але переважна більшість, повернувшись додому, заняття кидають. Між тим, спостереження показують, що якщо б хворий продовжував робити гімнастику протягом року, ефект від неї частково перекрив би ефект засобів проти тромбозу і ліків (бета-блокаторів), зменшують навантаження на серце, знижуючи рівень холестерину.

Якби комплекси фізичних тренувань виконувалися систематично, то смертність після перенесеного інфаркту на першому році скоротилася б на 25%.

А тому не треба ставити на собі хрест. Адже навіть якщо у вас гіпертонія, але артеріальний тиск ви тримаєте під контролем, то можна переходити до неінтенсивних, але регулярних тренувань. Види спорту — це ходьба, біг, плавання, лижі, аеробіка, тобто тривала за часом, ритмічне, без перерв навантаження.

Якщо ж людина страждає бронхіальною астмою, їй корисні спортивні заняття, які розвивають дихальний апарат: плавання, гандбол, веслування.

Існує так звана астма фізичного напруження, коли напади кашлю виникають під час навантаження. У цих випадках треба бути дуже обережним, але не слід робити з людини інваліда, можна займатися спортом на тлі лікування ліками. На тренування необхідно носити інгалятор.

При сутулій або «круглій» спині (кіфозі) заняття спортом просто необхідні. Хоча виправити кіфоз остаточно вам не вдасться, але зате хвороба не буде прогресувати. Тут допоможуть гімнастика, їзда на велосипеді, плавання.

Насамперед, необхідно зміцнення м’язів, що формують поставу. Це може бути тренажерний зал, силова аеробіка, силова аква-аеробіка. Навіть тренажери в цій ситуації, в принципі, не протипоказані — протипоказане вертикальне навантаження на хребет.

«Важко, але корисно стояти біля стіни, притиснувши голову і п’яти до одвірка. Тримати себе в такому положенні треба до півтора годин. Лежати на лавці, грудьми вниз, піднявши верхній відділ грудної клітини (подушку під груди і обличчя) та ноги догори, скоротивши сідничні м’язи і гойдатися, як прес-пап’є», — рекомендує ортопед, професор Борис Гусєв.

При короткозорості на першому місці по корисності стоїть плавання, яке дуже добре знімає зорові навантаження, значно покращує кровопостачання очей за рахунок розвитку м’язів верхнього плечового поясу.

«Плаваючі діти, — вважає Марина Мінаєва, лікар-офтальмолог вищої категорії, — навіть якщо в сім’ї є короткозорість, менше піддані її розвитку, ніж діти, які з ранку до ночі читають і пишуть».

Не забувайте, що ви приймаєте ліки

Деякі лікарські засоби можуть вплинути на хід ваших тренувань. Бета-блокатори, що призначаються для профілактики ішемічної хвороби серця, уповільнюють частоту серцевих скорочень.

Сечогінні препарати, кальцієві блокатори (ті, що приймаються при підвищеному тиску) розширюють судини, різка зміна положення тіла викликає запаморочення і знепритомнення.

Враховувати доводиться багато речей, тому якщо ви вирішили зайнятися активними фізичними тренуваннями, консультація лікаря і досвідченого інструктора необхідна. Є два критерії для визначення інтенсивності навантаження: відчуття до і після тренування.

Існує думка, що чим важче, тим корисніше — невірно. Якщо навантаження не відповідає можливостям організму, то навіть при порівняно невеликій інтенсивності воно може стати небезпечним для здоров’я.

Будь-яка фізична активність — це підвищений ризик травматизму і загострення існуючих захворювань, тому потрібна максимальна ефективність при максимальній ж безпеки.

Існує маса варіантів: наприклад, п’ять хвилин бігу — те ж саме, що 10 хвилин ходьби і 15 хвилин плавання. Але при бігу страждають голінь, коліна, хребет. Який сенс 5 хвилин бігати, якщо можна 10 хвилин ходити з тим же ефектом з точки зору здоров’я?