Земля

У мексиканських газетах знайшли опис «сонячного супершторму» 1859 року

В архівах мексиканських газет вперше знайшли звіти про спостереження полярних сяйв в ході знаменитого «сонячного супершторму» 1859 року.

Геомагнітна буря початку вересня 1859-го була і залишається найпотужнішою за всю історію спостережень. «Сонячний супершторм» призвів до колосального корональному викиду маси, який швидко досяг орбіти Землі і викликав полярні сяйва — вони були видні навіть на Кубі. За деякими даними, вони могли спостерігатися і ще південніше — у Мексиці, — однак цьому досі не було знайдено надійних свідчень.

У новій статті, опублікованій в журналі Space Weather, мексиканський історик Консуело Куевас-Кардона і геофізик Хуан Гонсалес-Еспарса представили архівні матеріали про те, як жителі Мексики спостерігали легендарну «магнітну бурю» середини XIX століття. Автори наводять переклади нотаток, знайдених в газеті La Sociedad за 12 вересня 1859 року:

«До години ранку червоне світло запалилося в сузір’ї, відомому як Сім Кіз (або Плеяди). <…> Воно відбивалося на міських мурах і будівлях, помітно підсвічуючи вулиці. З’явившись на півночі, білі потоки світла розширювалися, мимохідь на промені Сонця на світанку».

За повідомленням мексиканських газет того часу, полярні сяйва спостерігалися в Мехіко, Гвадалахарі, Ідальго, Гуанахуато — вченим вдалося знайти свідчення очевидців у загальній складності з семи районів країни. Через тривалу тоді в Мексиці Громадянську війну академічні журнали не висвітлювали цю подію, тому повідомлення до цих пір залишалися поза поле зору істориків науки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button