Земля

Відкрита нова викопна акула (відео)

Відкриття нової викопної акули змусило палеонтологів переглянути систематичне положення знаменитого мегалодона (Carcharocles megalodon) – гігантського морського хижака з щелепами, що перевершують по силі щелепи тиранозавра.

b3486b8dbc44a41d414a0d057a8283a0

Знову відкритий родич мегалодона виявився помітно менше його розміру, зате таким же хижим і небезпечним. Крім того, він жив практично у всіх земних океанах за винятком двох полярних, хоча і був, судячи з усього, надзвичайно рідкісний.

Таємничий морський хижак, що населяв моря раннього міоцену приблизно 20 млн років тому, отримав назву Megalolamna paradoxodon. Його родова назва вказує на візуальну схожість зубів мегалоламни з відомими сучасними акулами, такими як сельдевая (Lamna nasus). Ось тільки зуби Megalolamna були набагато потужніші – до 4,5 см. А сама вона, за оцінками палеонтологів, могла виростати до чотирьох метрів завдовжки, трохи поступаючись габаритами сучасної білої акули.

Видове ім’я paradoxodon – парадоксальний зуб – відображає несподівану появу цієї акули в геологічному літописі. Між Megalolamna paradoxodon і її найближчим родичем Otodus, які жили 45 млн років тому, зяє багатомільйонний пробіл.

Всього в руки провідного автора дослідження, Кенсю Шімади (Kenshu Shimada) з університету Де Поля, і його співавторів, потрапили п’ять поодиноких зубів нової акули. Вони були знайдені в Каліфорнії, Північній Кароліні, Японії і Перу, охоплюючи, таким чином, більшість берегових ліній Тихого і Атлантичного океанів.

Всі зразки добуваються з прибережних мілководних відкладень середніх широт. Форма і розмір зубів добре підходять для захоплення і розрізання великої здобичі, наприклад, риби середніх розмірів.

“На перший погляд, зуби Megalolamna paradoxodon виглядають як гігантські зуби роду Lamna. Тим не менше, ці викопні зуби занадто потужні для Lamna і демонструють мозаїку стоматологічних особливостей, що нагадують рід Otodus. Ми вважаємо, що цей новий для науки вид відноситься до сімейства Otodontidae і не має прямого відношення до Lamna”, – розповів доктор Шімада.

Читайте також: 

Мегалоламна змушує змінити звичне уявлення про генеалогічне древо акул. У минулому гіганта Megalodon (дещо необачно) відносили до роду Carcharocles, який є частиною вимерлої родини Otodontidae. Але оскільки Megalodon і Megalolamna paradoxodon тісно пов’язані між собою, тепер Шімада з колегами вважає, що насправді мегалодон повинен розглядатися у складі роду Otodus, що більш точно відобразить його справжнє місце в еволюційному древі акул.

“Ідея про те, що мегалодон і його близькі родичі повинні бути поміщені в рід Otodus, не нова. Але наше дослідження є першим у своєму роді, яке логічно демонструє подібне таксономічне судження. Таким чином, тепер мегалодон повинен називатися Otodus megalodon“, – підкреслив палеонтолог.

“Той факт, що така велика акула з таким широким географічним поширенням досі залишалася невідомою науці, показує, як мало ми ще знаємо про давню морську екосистему Землі”, – резюмував Шімада.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button