Земля

Відкритий вид павуків, що перекачують кров за допомогою кишечника

Біологи з США відкрили вкрай незвичайних морських павуків (Pantopoda), що перекачують кров за допомогою кишечника. Раніше подібних прикладів наукове співтовариство ще не зустрічало.


«На відміну від нас, з нашої «централізованою» і відокремленою системою травлення, кишечник павуків складається з безлічі гілок, багато з яких доходять до самих кінчиків їх лап. Фактично, можна сказати, кишечник цих членистоногих заповнює все тіло і присутній скрізь, подібно нашій кровоносній системі«, — розповідає Артур Вудс (Arthur Woods) з університету Монтани в Миссуле (США).

За словами Вудса, він зробив це відкриття випадково, вивчаючи антарктичних павуків, які живуть на мілководдях в околицях американської полярної базу Мак-Мердо, куди він відправився в експедицію кілька років тому.

Спочатку його цікавила не кровоносна система цих членистоногих, а те, як їм вдалося досягти настільки великих розмірів, живучи в холодних водах Антарктики — відносно бідних киснем і потенційними джерелами їжі. Таке явище називається полярним гігантизмом. Проте в ході спостережень Вудс помітив дещо більш цікаве.

Майже всі морські павуки прозорі, що помітно спрощує спостереження за роботою їх організму і пошуки можливих причин того, чому вони помітно крупніше, ніж їх родичі з півдня. Під час цих спостережень Вудс і помітив, що серце цих мешканців дна Антарктики билося надзвичайно слабо, помітно рідше, ніж на те вказувала швидкість руху крові через їх організм.

Открыт вид пауков, перекачивающих кровь при помощи кишечника
При цьому вчений звернув увагу на те, що кишечник павуків постійно стискався і розширювався навіть у тому випадку, якщо він не переварював їжу. Це наштовхнуло його на думку, що головним «насосом» кровоносної системи морських павуків може бути їх кишечник, а не серце, яке відповідає лише за кругообіг крові в центральній частині тіла членистоногого.

Він перевірив цю ідею, піймавши павуків 12 різних видів і паралізувавши їх м’язи в кишечнику і в ногах хімічним шляхом. Цей експеримент показав, що рух стінок кишечника і породжувані ними потоки крові і води є головними переносниками кисню і нутрієнтів у периферійних органах і частинах тіла павуків, і серце грає в цьому процесі мінімальну роль.

Зараз Вудс і його колеги намагаються зрозуміти, як сталася така заміна і як павуки «навчилися» використовувати свою травну систему для прокачування крові через організм. Як сподіваються автори роботи, відкриття скам’янілих рештків предків цих павуків допоможе знайти відповідь на цю еволюційну загадку.

Детальніше дослідження Вудса і його колег описано в журналі Current Biology.

Кнопка «Наверх»